Svet 06. októbra 2015 (HSP/DMN/Foto:TASR/AP-Roman Hanc)
Počas posledných rokov sa výrazne zvýšil počet nebezpečných látok, s ktorými sa denne stretávame. Tie predovšetkým ohrozujú reprodukčnú schopnosť mužov, žien a detí, varuje Medzinárodná federácia gynekológie a pôrodníctva. Svet sa môže utopiť v chemikáliách
Globálna hrozba predstavovaná chemickými látkami sa zvyšuje. Pri príležitosti 21. svetového kongresu Medzinárodnej federácie gynekológie a pôrodníctva (FIGO) federácia varuje o “dramatickom náraste výskytu toxických chemických látok.” Tieto látky najviac ohrozujú zdravie a najmä schopnosť reprodukcie žien, mužov, ale aj detí.
Organizácia očakáva počas nasledujúcich piatich rokov najrýchlejší nárast chemickej výroby v rozvojovom svete. “V Spojených štátoch sa ročne vyrába alebo dovezie viac ako 15 ton chemikálií na osobu,” tvrdí FIGO. A drvivá väčšina z týchto chemických látok ani nebola testovaná. Navyše by transatlantická dohoda TTIP chcela tento trend urýchliť.
“Utápame náš svet v netestovaných a nebezpečných chemických látkach a cenou, ktorú za to platíme, je naše reprodukčné zdravie. To je vážny problém,” povedal Gian Carlo Di Renzo z FIGO. Výsledkom sú potraty a mŕtvo-narodené deti, spomalenie rastu plodu, vrodené chyby, poruchy vývoja nervového systému a kognitívnych funkcií, rovnako ako nárast výskytu rakoviny, poruchy pozornosti, ako je ADHD a hyperaktivita. Všetko to je spojené s nárastom výskytu chemikálií, ako sú pesticídy, látky znečisťujúce ovzdušie, plasty, plastifikátory a ďalšie.
FIGO hovorí o chemikáliách nielen v súvislosti s plodnosťou. Sedem miliónov ľudí zomrie ročne kvôli následkom znečistenia vnútorného i vonkajšieho ovzdušia. Medzi rokmi 2005 a 2020 budú náklady na liečbu otravy pesticídmi poľnohospodárskych pracovníkov predstavovať približne 55 miliárd amerických dolárov. “Starostlivosť o zdravie a ďalšie náklady v dôsledku vystavenia nadmernému množstvu škodlivých chemických látok v Európe odhadujeme na 157 miliárd eur ročne,” tvrdí FIGO.
Náklady na liečbu detských chorôb spôsobených toxínmi v životnom prostredí a znečisťujúcimi látkami v ovzduší, potravinách, vode a pôde boli len v USA v roku 2008 76,6 miliárd amerických dolárov.
Vplyv chemikálií na genetiku študovali aj vedci v Ženeve. Výskum jasne ukázal, že zmäkčovadlá (plastifikátory) môžu poškodiť plod počas tehotenstva, môžu vyvolať genetické mutácie a spôsobujú neplodnosť.
Výskum prebiehal na dvoch myších samiciach, ktoré boli kŕmené rôznymi zmäkčovadlami, ako sú napríklad ftaláty. Tieto zmäkčovadlá sa nachádzajú v kozmetike, hračkách, farbách, ale aj na oblečení, aby bolo hladšie a jemnejšie. Avšak podávané dávky boli oveľa vyššie, než sú povolené hodnoty pre ľudí.