Rím, 15. mája (HSP/CR; Foto: marciaperlavita.it)
Talianske médiá akciu nezakrývali
Národný pochod za život uplynulú nedeľu priniesol vyše 40 000 Talianov do ulíc Ríma a zaradil sa medzi hlavné európske prolife iniciatívy. Všetky talianske hlavné televízne stanice venovali tejto udalosti širokú pozornosť, čo sa im napokon osvedčilo, keď akcia vyvrcholila na Námestí sv. Petra a sám pápež sa pridal k manifestujúcim.
Na čele sprievodu bol vláčik plný detí a hendikepovaných. Pochod sa niesol v mierumilovnom duchu ako oslava života a manifestujúci si niesli svoje transparenty, ktorými protestovali proti potratovej legislatíve v Taliansku a iných štátoch. Množstvo mladých a rodín s deťmi dokazovalo, že sa nejednalo o boj spiatočníkov, ale o boj za uvedomelú, spravodlivejšiu a humánnejšiu spoločnosť.
Diktatúra relativizmu
Na pochode vystúpili mnohé osobnosti z vedeckej obce, ktoré vyjadrili svoje obavy zo smerovania spoločnosti a vyzvali na boj proti diktatúre relativizmu, ktorá paradoxne v dnešných časoch slobody a demokracie neumožňuje iný postoj ako len ten, že všetko je relatívne. „Relativizmus nám tu nanucuje zákony proti prírode a proti rodine a diskriminuje každého, kto odoláva morálnemu degradovaniu“, hovorí Dr. Nunziante, „dnes sme tu, aby sme prehlásili, že je treba verejne chrániť neodňateľné ľudské práva, z ktorých prvé je právo na život.“
6 miliónov obetí len v Taliansku
Doktorka záverom pripomenula, že len v Taliansku potratový zákon spôsobil 6 milonóv obetí, no napriek tomu vyrástla silná prolife generácia, čo dokazovala aj prítomnosť množstva organizácií a hnutí z celého sveta. Na pochode vystúpili aj zahraničné osobnosti, ako Jeanne Monahan, prezidentka March for Life vo Washingtone, Lila Rose, prolife aktivistka, ktorá odhalila mnohé nekalé praktiky medzinárodnej lobistickej potratovej organizácie Planned Parenthood, ako aj dcéra sv. Gianny Beretta Mollovej, ktorá odmietla potrat a tesne po pôrode zomrela.
Prekvapením politici a kritika preláta voči vlažným veriacim
Na tribúne vystúpil aj samotný starosta Ríma – Gianni Alemanno, ktorý pri Koloseu symbolicky podotkol, že nielen v antickom Ríme ale aj v dnešnej dobe sa potratom deje krviprelievanie nevinných. Aj keď sa pochod niesol striktne v apolitickom a nekonfesijnom duchu, pochodu sa zúčastnili aj politici ako Gasparri, Meloni, Giovanardi, Sacconi, Fontana, Roccella, De Lillo, Tarzia, Binetti a Iadicicco. Veľkým podporovateľom celej tejto akcie bol aj prefekt najvyššieho súdu apoštolskej signatúry, kardinál R. L. Burke, ktorý v predvečer pochodu definoval potrat ako „skutočný zločin, ktorý sa zlegalizoval a stal sa bežným“. Vyjadril potrebu „očistiť spoločnosť od moci kultúry smrti.“ Kresťanov vyzval, aby “konečne prestali byť vlažnými, vyšli zo svojho „chrámu“ a preukazovali lásku k blížnemu, aj tomu nenarodenému.“ Svoju reč zavŕšil slovami, že „aj pochod je vyjadrením viery a skutkom služby spoločnosti k budovaniu spoločného dobra.“
Nasledujúci, už 4. ročník Národného pochodu v Taliansku, sa bude konať v Ríme 4. mája 2014.
ip