V rozhovore pre Russia Today podčiarkol, že tieto „dôkazy“ sú veľmi pochybné a pripomenul, že „dobrovoľníci“ z tejto organizácie už aj v minulosti viackrát hrešili tým, že predkladali falošné dôkazy a takisto falošné obvinenia. Je presvedčený, že podobne postupovali aj tento raz. Prízvukoval, že celý incident by mal byť riadne prešetrený a odsúdil „unáhlenú reakciu“ Washingtonu.
Zdôraznil, že zatiaľ sa nedá posúdiť, čo sa presne odohralo v Sýrii, pretože neexistuje žiadny dôkaz: „Sú nejaké správy, ktoré uvádzajú rôzni úradníci v USA, hlavne v Pentagóne. Je tu ešte „svedectvo „Bielych prílb“, pravdivosť ktorého, ako aj v prípade ich predošlých „svedectiev“, je dosť pochybná. Ak by existovali skutočné dôkazy chemického útoku, mali by ich prezentovať verejnosti ešte pred americkým leteckým úderom na rozkaz prezidenta Trumpa, ktorý sa uskutočnil v rozpore s medzinárodným právom,“ podčiarkol profesor.
Aj vo svojom časopise „The Indicter“ profesor Ferrada de Noli poukázal na to, že scény na videozáznamoch, ktoré predložili „Biele prilby“ vyzerajú ako naaranžované. Experti organizácie SWEDHRu si všimli, že na jednom videu je vidno, ako „záchranca“ z „Bielych prílb“ akože v snahe zachrániť dieťa vpichuje mu injekčnú ihlu do srdca, ale netlačí na „spúšť“, takže fakticky chlapcovi žiadnu injekciu nepodali, bolo to iba filmovanie. Odborníci SWEDHRu sa dokonca domnievajú, že malý pacient, ak ešte nebol mŕtvy pred začiatkom nakrúcania, mohol byť zabitý samotnou injekciou, ak mu ju skutočne vpichli „Biele prilby“.
Upozorňujú aj na ďalšie video, na ktorom sa „Biele prilby“ snažia zachrániť tri deti, ale tie nakoniec zomierajú. „Biele prilby“ tvrdia, že zomreli v dôsledku pôsobenia plynného chlóru. Podľa odborníkov, deti vyzerali tak, akoby boli pod vplyvom drog a preto mohli zomrieť na predávkovanie drogami.
Profesor Marcello Ferrada de Noli pripomenul, že podobné falzifikáty „Biele prilby“ vyrábali už aj predtým, aby poskytli zámienku pre zavedenie bezletovej zóny v Sýrii. „Už aj predtým prichádzali správy o chemických útokoch, ktoré údajne uskutočnila sýrska armáda. Ale po preštudovaní materiálov, ktoré poskytli Spojené štáty a Veľká Británia, experti OSN upozornili na to, že sa nedá určiť, kto vlastnil tie zbrane. Takže táto situácia nie je novinkou. A, samozrejme, zasa leitmotívom je zavedenie bezletovej zóny v Sýrii,“ podčiarkol.
Poukázal na to, že nové obvinenia z chemického útoku sa „náhodne“ objavili hneď po tom, ako vládne jednotky uskutočnili nový úspešný útok proti ozbrojencom rôznych radikálnych skupín. „Sýrsku vládu obvinili z používania chemických zbraní za účelom uskutočnenia politického tlaku a dokonca aj vojenskej operácie proti Sýrii. Potrebovali nejakú zámienku a iba zopakovali predošlé obvinenia, že Asad používa chemické zbrane. V tom celom však chýba akákoľvek logika. Hlavným faktorom v tejto situácii je to, že sýrska vláda v priebehu uplynulého poldruha roku úspešne útočila na pozície ozbrojencov a západné vlády pochopili, že tieto skupiny nedokážu odolať sýrskej armáde. Chceli zvrátiť situáciu a potrebovali na to „casus belli“ pre splnenie tohto cieľa,“ prízvukoval švédsky odborník.
Marcello Ferrada de Noli pripomenul, že protivládni ozbrojenci už aj v minulosti uskutočnili niekoľko útokov s použitím chemických zbraní a americká a britská vláda to veľmi dobre vedia. „Nikto sa neopýtal britského ministra zahraničia Johnsona, kde sú dôkazy, o ktorých hovoril. Existuje iba tvrdenie svedkov – presne tak, ako aj v predošlých prípadoch. V marci 2015 zasa HRW vydalo správu o chemickom útoku sýrskej vlády, ktorá bola založená na anonymnom svedectve dvoch svedkov, pričom jeden z nich bol funkcionárom „Bielych prílb“. Tvrdil, že počul vrtuľník, ale nevidel ho. Neexistujú fakty, videá, nič. Jediná vec, ktorú ukázali, bolo video z nemocnice. Analyzovali sme zábery a videli, že „lekárska pomoc“, ktorú poskytovali, bola obyčajná inscenácia,“ uzatvoril svoj komentár zakladateľ mimovládnej organizácie „Švédski lekári za ľudské práva“ profesor Marcello Ferrada de Noli.
Eugen Rusnák