Berlín 25. júna 2015 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)
Europoslanec Richard Sulík vystúpil v nemeckej televízii v programe Maybrit Illner, kde diskutoval okrem iných aj s predsedom európskeho parlamentu, Martinom Schulzom
Témou bol odchod Grécka z eurozóny, ktorý je podľa Sulíka nevyhnutný, lebo Grécko nemá šancu prežiť v menovej únii s krajinami, ako je Nemecko či Rakúsko bez toho, aby bolo neustále dotované. Za päť rokov bolo do Grécka natlačených 240 mld eur a v priebehu ďalších päť rokov tam bude musieť ísť ďalších 100 mld. Napriek tomu sa nezamestnanosť v Grécku zdvojnásobila, priemyselná produkcia sa prepadla na úroveň 70-tych rokov, ekonomika klesla o štvrtinu, štátny dlh vzrástol zo 120 na 175%. Sulík vníma Grécko ako obeť, zachraňujú sa miesto neho totiž nemecké a francúzske banky.
Politicky korektná historička pani Guerot upozornila Sulíka na pojem “krajiny”. Keďže žijeme v spoločnej ekonomike, musíme pochopiť , že v priebehu 20 rokov už nebudeme viac hovoriť o Slovákoch, Talianoch Grékoch, ale iba o občanoch jednej krajiny- eurozóny a táto krajina má svoju menu euro.
Sulík pokračoval v tom, že za posledných 5 rokov dlhy výrazne rastú, lebo si každý myslí, že ich zaplatí niekto druhý. “Je pekné mať ideu veľkej Európy, ale zlyháva to na peniazoch. Taliansko vyhlásilo, že sa rýchlo zotavuje a dlhy mu rastú, kto to zaplatí, vy pani?”, opýtal sa Sulík a dostal prekvapivú odpoveď: “Už 5000 rokov bývajú dlhy pravidelne škrtnuté v dôsledku vojen a revolúcií, jedná sa o empirický dôkaz. Ak dlhy prudko stúpnu vždy bude možnosť ich poškrtať,” skonštatovala s ľahkosťou, ako keby sa nechumelilo, pani Guerot.
My ostatní sa môžeme iba modliť, aby k takémuto škrtaniu dlhov nedošlo. Nikto si dnes nepraje zomrieť kvôli tomu, že nenažratosť nadnárodnej finančnej elity nemá medze, vyciciava štáty a ide do krajnosti.
Boris Garman
Video tu: