SaS v dnešnej tlačovej správe uviedla, že obvinenie Špirka zvýrazňuje líniu, ktorá rozdeľuje slovenských policajtov a prokurátorov na dve skupiny. V prvej sú podľa strany tí, ktorí v súlade s profesionálnou cťou a svedomím konajú vo verejnom záujme. V druhej takí, ktorí napomáhajú zločinu a zločincom.
“Niektorí to robia zo strachu, iní pre osobné výhody, ale dopad na spoločnosť je katastrofálny,” konštatuje SaS. Sulík sa na základe konkrétnych príkladov, ktoré Špirko dozoroval, a jeho dobrej povesti domnieva, že patrí s najväčšou pravdepodobnosťou do prvej skupiny. “Sme svedkami pokusu o jeho kompromitáciu a zastrašovanie,” povedal.
“Trestné stíhanie a vznesenie obvinenia bolo vykonané na základe trestného oznámenia konkrétnych osôb, nie na základe operatívnej činnosti príslušníkov Policajného zboru SR. Podstatou protiprávneho konania obvineného malo byť vykonanie úkonov trestného konania v rozpore so zákonom v inej trestnej veci, než v ktorej vykonával dozorovú činnosť,” uvádza sa v dnešnej reakcii Generálnej prokuratúry (GP) SR, ktorú TASR poskytla jej hovorkyňa Andrea Predajňová.
“Hysterické prejavy pána Matoviča a jeho komentované polopravdy len potvrdzujú snahu zavádzať verejnosť, nakoľko ním uvádzané tvrdenia sú len znôžkou jeho domnienok pre vytĺkanie politického kapitálu. Otázkou zostáva, odkiaľ disponuje pán Matovič informáciami zo spisového materiálu? Generálna prokuratúra SR považuje vyjadrenia politikov za zavádzajúce, v snahe zasahovať do nezávislosti a činnosti orgánov činných v trestnom konaní. Preto vyjadrenia politikov k tejto trestnej veci je potrebné vnímať v politickom kontexte,” píše sa ďalej v stanovisku GP SR.
GP SR v snahe, aby sa zabezpečilo objektívne prešetrenie celej trestnej veci, túto preskúma na základe sťažnosti obvineného. O výsledku preskúmania trestnej veci bude prokuratúra verejnosť informovať.
Podľa SaS sa tak napĺňa tradičný scenár, v ktorom nepohodlní policajti a prokurátori sú vystavení enormnému tlaku zo strany kriminálnych skupín, sú zastrašovaní a vytláčaní z prípadov. Poslanec Národnej rady SR Jozef Rajtár (SaS) je presvedčený, že sa to môže diať len v štáte, kde je politická moc súčasťou kriminálneho prostredia. To podľa neho vedie k tomu, že si podriaďuje orgány činné v trestnom konaní.
Okolo vyšetrovania daňových podvodov, ktorých sa mal dopustiť Ladislav Bašternák sú podľa SaS manipulácie, ktoré priamo súvisia s ministrom vnútra Kaliňákom a premiérom Robertom Ficom (Smer-SD). “Prvý s Bašternákom tajne obchodoval a následne ospravedlňoval jeho legendy, že platil za inkriminované byty 12 miliónov eur v hotovosti. Druhý, premiér Fico, býva v Bašternákovom byte a odmieta sa z neho vysťahovať,” sumarizuje strana.
Obvinenie Špirka je pre SaS dôvodom, prečo treba aktivizovať verejnosť formou protestov a prečo by mal Kaliňák odstúpiť. “Čestní policajti, čestní prokurátori a sudcovia musia dostať jasný signál, že ľudia za nimi stoja. Musia cítiť podporu spoločnosti, aby si v ťažkých podmienkach dokázali udržať morálnu prevahu. A naopak, tí druhí musia dostať jasné varovanie, že trpezlivosť občanov s ich špinavosťami je na konci. Práve o to dnes v uliciach ide,” doplnil Sulík.
Podľa medializovaných informácií Národná kriminálna agentúra obvinila prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka, ktorý sa mal dopustiť trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa. Podrobnosti polícia ani prokuratúra, ktorá prípad dozoruje, nezverejnili. Špirko má na starosti dozor nad vyšetrovaním ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý kúpil podiel vo firme B.A. Haus Ladislava Bašternáka. Voči vznesenému obvineniu podal sťažnosť.