Somálska azylantka žalovala školu za to, že jej nedovolili nosiť hidžáb, čím mala škola porušiť antidiskriminačný zákon a znemožniť jej tým štúdium. Riaditeľka školy sa hájila tým, že azylantka sa nikdy nestala študentkou školy, nakoľko nedodala potrebné dokumenty na začiatku školského roka, ako bolo pôvodne dohodnuté. Somálska študentka zo školy v priebehu roka odišla.
Prvoinstančný Obvodný súd pre Prahu 10 súd rozhodol v prospech riaditeľky školy Ivany Kohoutové, ktorej dal za pravdu v tom, že Somálčanka Ayan Jamaal Ahmednurrová sa formálne nikdy nestala žiačkou školy, nakoľko nedoložila potrebné doklady. Súd neriešil otázku, či je zákaz nosenia pokrývky hlavy z náboženských dôvodov v priestoroch školy diskriminácia. V danej škole platí plošný zákaz nosenia pokývok hlavy, hlavne z hygienických dôvodov vzhľadom na povahu štúdia.
Pri prejednávaní prípadu riaditeľka školy poprela, že by dôvodom odchodu Solmálčanky zo školy bol zákaz nosenia šatky. Verziu žaloby podľa súdu nepotvrdili ani svedkovia a ani dôkazy.
Na stranu Somálky sa postavila ombudsmanka Anna Šabatová a neziskové organizácie, ktoré spolupracujú s advokátmi zastupujúcimi Somálku. Žalujúca strana sa na súde domáhala ospravedlnenia a odškodného vo výške 60 000 českých korún. Proti rozsudku sa odvolali.
Odvolací súd v utorok 19. septembra 2017 vyniesol definitívny rozsudok, ktorým žalobu zamietol. V zdôvodnení rozsudku sa sudca podrobne venoval aj otázke, či má škola právo zakázať nosenie pokrývky hlavy.
“Podľa nášho názoru, žalobkyňa právo na používanie šatky, ako náboženského symbolu na pôde školy, ktorá musí zostať neutrálnym prostredím, nemá. Opakom diskriminácie je rovnaký prístup ku všetkým. Žalobkyňa sa vlastne domáha ochrany svojej pozitívnej diskriminácie,“ uviedol predseda senátu Jan Klášterka.
V zdôvodnení rozsudku sa ďalej podotýka, že nikto nemá právo praktikovať svoje náboženstvo kdekoľvek, výučbu by potom mohlo narušovať i odriekanie Otčenáša na hodine. Nosenie pokrývok hlavy je podľa súdu chápané ako nespoločenské.
Na stranu riaditeľky školy sa postavili ako minulí tak i súčasní študenti školy a niektorí politici, napr, Václav Klaus ml., Jana Černochová, Miroslav Sládek. Riaditeľka považuje celú kauzu za vopred pripravenú a vykalkulovanú.
Celý proces sa tiahne už päť rokov, počas ktorých sa neustále v škole striedali rôzne kontroly. Tento stres sa podpísal na jej zdraví. Advokát školy Radek Suchý podal vo svojom mene žalobu na ombudsmanku Šabatovú za zneužitie právomoci verejného činiteľa a falšovanie dôkazov. “Správa ombudsmanky je plná poloprávd a lží,” uviedol advokát.
Žalujúca strana zvažuje odvolať sa proti rozsudku na Najvyššom súde.
Katarína Hanzlíková