Spmenutí traja miliardári majú majetok v hodnote 248,5 miliárd dolárov, čo presahuje celkovú čistú hodnotu približne 160 miliónov Američanov alebo 53 miliónov amerických domácností. Štúdiu s názvom Billionaire Bonanza 2017 vypracoval Inštitút pre politické štúdie.
“Obrovské množstvo peňazí sa sústreďuje v tak málo rukách, zatiaľ čo nespočet ľudí bojuje o prežitie. Nie je to len zle nastavenou ekonomikou, je to skôr morálna kríza,” povedal Josh Hoxie, spoluautor správy.
Najbohatší ľudia v Spojených štátoch majú spoločne bohatstvo 2,68 bilióna dolárov, čo je viac ako hrubý domáci produkt (HDP) Spojeného kráľovstva, Francúzska alebo Indie.
“Našich najbohatších 400 jednotlivcov má v súčasnosti viac bohatstva než 64% obyvateľov USA, čo predstavuje približne 80 miliónov domácností alebo 204 miliónov ľudí. To je viac ľudí ako obyvateľov Kanady a Mexika dokopy,” hovorí správa.
Zníženie daní, ktoré navrhuje americký prezident Donald Trump, pravdepodobne povedie k rozšíreniu rozdielu, keďže 80 % daňovej úľavy by prinieslo úžitok len najbohatšiemu jednu percentu domácností. “Nerovnosť bohatstva je na vzostupe. Teraz je čas na akcie, ktoré znižujú nerovnosť, nie daňové škrty pre veľmi bohatých,” uviedol spoluautor správy Chuck Collins.
Štúdia navrhuje dva spôsoby zúženia rozdielu v bohatstve. “Po prvé, nesmieme zhoršiť nerovnosť prostredníctvom nových daňových škrtov pre bohatých. Zníženie dane z tržieb, ako je to v súčasnosti navrhnuté, by zasiahlo hlavne najbohatšie percento a smotánku a malo len málo na zníženie počtu amerických domácností žijúcich v biede.”
Druhou cestou je implementácia politík na zníženie koncentrovaného bohatstva, tvrdí správa. “Nerovnosť sa bude naďalej rozširovať, ak nezasiahneme priamo, aby sme znížili veľkú koncentráciu súkromného bohatstva. Zdanením našich najbohatších domácností by sme mohli získať značné príjmy a potom investovať tieto prostriedky na rozšírenie príležitostí na budovanie bohatstva v celom hospodárstve.”