Košice 23. mája 2017 (HSP/Foto:FF UPJŠ)
Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach organizuje druhý ročník úspešnej interaktívnej výstavy Kto bude ďalší? Tentoraz na tému Genocída – zločin proti ľudskosti.
Budúci učitelia to opäť odučia za vás
Podujatie má charakter interaktívnej výstavy, ktorá prostredníctvom ôsmich stanovíšť vyskladaných z dobových fotografií, dobovej tlače a didaktických hier priblíži návštevníkom pojem genocída, jej fázy a prejavy v historickom kontexte. Študenti Katedry histórie FF UPJŠ, budúci učitelia dejepisu, budú ako komentátori v rámci svojich stanovíšť interpretovať inštalované pramene a odpovedať záujemcom na otázky.
„Osem pripravovaných stanovíšť predstavuje 8 fáz genocídy, ktoré ešte v 90. rokoch predstavil Dr. Gregory Stanton. Nápad použiť ich ako koncept výstavy pochádza z dielne projektu iWalks Slovensko, na ktorom sa podieľa aj naša katedra. Napriek tomu, že to nie je nič nové, veľká časť verejnosti má o genocíde iba základné informácie a možno preto nadobúdame pocit, že sa nás to netýka. Predstavením jej ôsmich fáz sa pokúsime návštevníkom vysvetliť, čo vlastne genocída je a ako sa prejavuje. Možno budete prekvapení, keď nakoniec zistíte, že niektoré prvky genocídy sú súčasťou nášho každodenného života a jej tvorcami sme my sami. Genocída nie je minulosťou, je tu prítomná. Závisí len od nás, do akej fázy vzájomnej nenávisti sme schopní túto spoločnosť dostať. Ešte stále je čas začať budovať svet na princípoch demokracie, tolerancie a humanizmu,“ uviedla Alžbeta Bojková, didaktička pôsobiaca na Katedre histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach.
Návštevníci si vyžrebujú svoj osud
Areál Filozofickej fakulty UPJŠ na Moyzesovej 9 v Košiciach sa tak na jeden deň stane miestom, kde študenti histórie a učiteľstva dejepisu predstavia najznámejšie zločiny proti ľudskosti v celosvetovom kontexte. Návštevníci sa dozvedia o genocíde Arménov, Rómov, Indiánov, Bosniakov, Židov a o genocíde v Rwande.
Pripravovaný druhý ročník interaktívnej výstavy s názvom Kto bude ďalší? na príklade uvedených genocíd predstavuje jedny z najtragickejších zločinov proti ľudskosti v dejinách a poukazuje na ich spoločné znaky. Hlavným cieľom je rozvoj kritického myslenia u mladých ľudí, ktorí prostredníctvom pripravených aktivít zistia, že niektoré z uvedených prejavov sú v našej spoločnosti prítomné aj dnes, ba dokonca ich bežne používame vo vzťahu k ostatným aj my sami. Práve preto je výstava určená predovšetkým žiakom základných a stredných škôl. Aké dôsledky môže mať zdanlivo neškodný výrok, vylúčenie z kolektívu či posmievanie z inakosti, budú mať možnosť zažiť na vlastnej koži. Každý návštevník si pri vstupe vopred vyžrebuje svoj osud a prostredníctvom vstupenky sa stotožní s konkrétnym človekom. Ako skončil jeho boj o život sa dozvie až na konci pri stene preživších a obetí.
Výstava sa bude konať 31. mája 2017 v areáli Filozofickej fakulty na Moyzesovej ulici 9 v Košiciach v čase od 10:00 do 18:00 hodiny.
Redakciu informoval PhDr. Marián Gladiš, PhD., Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach.