Ďalším príkladom „každodenného rasizmu“ môže byť aj otázka, odkiaľ človek „pôvodne“ pochádza.
Táto Oxfordská Skupina Rovnosti a Diverzity vysvetľuje v svojom informačnom bulletine Trinity, že „niektorí ľudia, ktorí tieto veci robia, ich môžu myslieť dobre, a môžu byť zhrození, keď si uvedomia, že tým niekoho urazili.“
„Ale to je nepodstatné, ak možný dôsledok ich slov alebo skutkov naznačuje druhým, že môžu spĺňať negatívny stereotyp…“
Univerzity boli obvinené z vychovávania „precitlivenej generácie“ študentov, ktorí sa vedia rýchlo uraziť.
Dr. Joanna Wiliamsová, lektorka vyššieho vzdelávania na Univerzite v Kente uviedla, že toto odporúčanie bolo „totálne absurdné“ a urobí zo študentov „hyper-senzitívnych“ v kontakte s inými.
„V podstate, ľudia sú obviňovaní za myšlienkový zločin,“ povedala Dr. Wiliamsová pre The Telegraph. „Sú obviňovaní za nekorektné myšlienky na základe dohadu, kam sa môžu alebo nemôžu pozerať.“
Dr. Wiliamsová, ktorá je autorkou knihy Academic Freedom in an Age of Conformity (Akademická sloboda vo veku konformity) uviedla, že usmernenie Oxfordskej Univerzity „prekročilo hranicu“ tým, že povedalo študentom „ako by sa mali cítiť a myslieť.“
Dodala: „Namiesto toho, aby sa študenti cítili ako potenciálni priatelia, ktorí sú rovnocenní, nútia ľudí, aby videli jeden druhého cez farbu pleti, nútia ľudí, aby boli rozdelení podľa identity.“
„Je to naozaj problematické – to znamená, že ľudia sa k sebe nemôžu správať prirodzene, ale majú v podvedomí pravidlá a nemôžu byť spontánni, keďže ich interakcie sú presiaknuté túžbou nasledovať tieto pravidlá.“
Minulý rok boli študenti práva na Oxforde informovaní, že môžu vynechať určité prednášky, ktoré pokrývajú násilné prípady, ak majú obavy, že obsah by bol príliš „rozrušujúci“.
Začiatkom tohto roka Univerzita Cardiff Metropolitan zakázala frázy ako „right-hand man (pravák)“ a „gentleman´s agreement (gentlemanská dohoda)“ v rámci svojho „inkluzívneho“ jazyka.
Univerzitná príručka diktuje, že „genderovo neutrálne“ výrazy by mali byť používané všade, kde je to možné a dodáva, že študenti by nemali dovoliť ich „kultúrnemu pozadiu,“ aby ovplyvnil výber ich slov.
Hovorca Oxfordskej Univerzity uviedol: „Skupina Rovnosti a Diverzity pracuje s členmi Univerzity, aby zabezpečila, že univerzitná snaha o dosiahnutie kvality ide ruka v ruke s oslobodením od diskriminácie a s rovnosťou príležitostí. Bulletin je jedným zo spôsobov poskytovania rady a podpory zamestnancom, ako napĺňať tieto ciele.“
Viktória Dandarová