Z protestov bolo už od začiatku cítiť stopy tretieho sektora, skupín stojacich za mainstreamom a časti prozápadnej politickej triedy. Už len obrovské mediálne pokrytie a podpora týchto akcií zo strany mainstreamu ako Denník N (Bútora, Demeš…), .týždeň (Hríb), SME, HNonline atď., spolupráca s umelcami ako Kramár, ktorý hral aj v účelovo natočenom filme Únos, či napr. podpora pochodu zo strany prezidenta Kisku hovoria za všetko.
Okrem toho študenti, ktorí údajne sami organizujú protesty, sú členmi Slovenskej debatnej asociácie (SDA), kde sa učia presviedčacej komunikácii a ktorej výkonným riaditeľom bol v rokoch 2003 až 2006 SaSkár, známy slniečkár a veľký presadzovateľn nových LGBT práv Martin Poliačik, ktorý dodnes v organizácii figuruje ako Rozhodca s akreditáciou 3. stupňa (medzinárodná úroveň). A to opäť len potvrdzuje fakt, že za protestami stojí niekto úplne iný.
Najnovšie sa ale priznal aj sám mladý “organizátor” protestov David Straka, ktorý na otázky novinárov, prečo sa organizátori” protestov nezúčastnili stretnutia s policajným prezidentom Tiborom Gašparom, ktorý ich na takú diskusiu pozval, povedal: “Ťažko sa argumentuje, keď to nie je z mojej hlavy.” Čo môže byť ešte lepším dôkazom ako toto priznanie?
Toto Strakovo vyjadrenie okomentoval aj politický analytik Ján Baránek, ktorý sa vyjadril, že študenti týmito svojimi slovami priznávajú svoju nekompetentnosť. Baránek doslova povedal: “Tým, že s policajným prezidentom nechcú hovoriť priamo, ale prostredníctvom novinára, tak priznávajú nekompetentnosť. Ale potom nie sú ani kompetentní organizovať demonštrácie. Tak nech si vyberú. Nemôžu mať požiadavky, a keď ich zavolá na diskusiu, tak nejsť a trvať na novinárovi. Keď to nie je z jeho hlavy, tak priznal, že ich niekto manipuluje a oni sú len nasadení. Bolo by poctivé, keby ten, kto im radí, vyšiel do popredia a ujal sa iniciatívy.”
Opäť raz sa teda potvrdilo, že triezve a kritické zmýšľanie človeka nepustí a našťastie sa väčšina slovenského národa nenechala v pozadí protestov stojacimi osobami oklamať.
Martin Bago