Sýria 09. decembra 2015 (HSP/Foto:screenshot z YouTube)
Rusko po novom bojuje proti teroristickým milíciám aj ponorkami. Rusi sa teroristov vraj snažia oslabiť do tej miery, aby bolo pre Sýriu možné politické riešenie. Okrem ponorky vyslali aj raketový krížnik. Na Sýriu budú však vysielať útoky z opačnej strany – z Perzského záliv – aj Francúzi
Rusko po prvýkrát napadlo ciele Islamského štátu z ponorky. Rakety s plochou dráhou letu “Kaliber” boli vypálené z ponorky „Rostov-na-Done“, ktorá sa nachádza v Stredozemnom mori, povedal minister obrany Sergej Šojgu v utorok. Terčom boli dva hlavné strategické ciele v pevnosti IS v meste Rakka: sklad zbraní a továreň na výrobu munície a ropná infraštruktúra. Izrael a Spojené štáty boli vopred informované o plánovaných útokoch.
Šojgu tiež povedal, že počas posledných troch dní bolo vykonaných viac ako 600 leteckých útokov proti cieľom IS v Sýrii.
Video z útoku:
Rusi však okrem ponorky plánujú do oblasti vyslať aj gardový raketový krížnik Varjag, ktorý sa v týchto dňoch zúčastňuje rusko-indických vojenských námorných cvičení Indra. Informuje o tom Rossijskaja gazeta s odkazom na tlačovú agentúru TASS.
Gardový raketový Krížnik Varjag sa vydá z Indie do Sýria, kde vystrieda raketový krížnik projektu 1164 (šifra Atlant) Moskva, oznámil agentúre TASS zdroj z ruskej delegácie, ktorá sa zúčastňuje manévrov. Loď má, podľa jeho slov, zostať v Sýrii približne do septembra.
Pridajú sa aj Francúzi. Spojené štáty sa naopak sťahujú
Francúzska lietadlová loď Charles de Gaulle opustila východné Stredomorie a zamierila do Perzského zálivu, aby prevzala velenie vojenskej námornej súčasti medzinárodnej koalície v boji s radikálnou islamistickou skupinou Islamský štát (Daeš).
“Po priplávaní do Červeného mora prevzal kontraadmirál René-Jean Crignola, veliteľ skupiny lodí, velenie Task Force 50 (vojenská námorná súčasť koalície v čele s USA)”, hovorí sa vo vyhlásení francúzskeho generálneho štábu.
Po prvýkrát sa tak do vedenia dostal niekto iný než americký admirál. “Je to dôkaz vysokej úrovne operatívnej zlučiteľnosti, ktorú dosiahli francúzski a americkí námorníci” hovorí sa v komuniké generálneho štábu.
Na palube lietadlovej lode sa nachádza 18 stíhačiek Rafale, osem nadzvukových lietadiel Dassault Super-Etendard a okrem toho dve palubné lietadlá diaľkovej rádiolokačnej výstrahy Hawkeye. Na lietadlovej lodi sa bude nachádzať 1.900 námorníkov, letcov a mechanikov.