Vyzerá to tak, že zoznam Rusmi dodávaných zbraní bude musieť Erdogan rozšíriť aj o protitankové míny a diaľkovo odpaľovacie nálože, a podľa môjho názoru by si Erdogan perspektívne do zoznamu mohol doplniť aj protipechotné míny, s ktorými sa tureckí vojaci v horách Kurdistanu s určitosťou pri svojich bojových aktivitách stretnú.
Včera zverejnili členovia Kurdskej strany pracujúcich zábery z útoku na tureckú vojenskú kolónu. Jeden z automobilov s tureckými vojakmi pravdepodobne nabehol na protitankovú mínu, alebo sa stal obeťou odpálenia na diaľku. Turecký automobil s posádkou a vojakmi výbuch rozmetal na márne kúsky. Turci ešte neupresnili počet obetí, do automobilu sa zmestí cca 20 vojakov. Priame informácie si môžete pozrieť tu.
Zničený ľahkoopancierovaný turecký automobil sa nazýva Kipri a je v službe tureckej armády od roku 2010. Automobil je tureckou verziou izraelského opancierovaného automobila Navigator. Automobil vyrábala firma BMC. Podľa informácii z rusvesny si Turecko objednalo 468 týchto automobilov vhodných pre presun vojakov i zásob, do 13.5.2013 do služby uviedli 278 automobilov. Zvyšok sa nepodarilo získať, pretože firma BMC zbankrotovala.
Kipri je ľahko opancierované nákladné auto vhodné do náročného terénu, ktoré chráni posádku a presúvaných vojakov pred paľbou z ľahkých pechotných zbraní nepriateľa. Automobil nemá výzbroj, chýba aj ochrana proti mínam, dôkazom čoho je samotný výbuch a zničenie automobilu.
Väčšina armád pri presunoch svojich vojakov kvôli ich bezpečnosti používa bojové automobily, ktoré by mali vydržať výbuch nástražného systému alebo míny v objeme až 6 kg trotilu. Výbuch míny pri takto skoncipovanom vozidle môže zlikvidovať kolesá a nápravy, samotné telo automobilu však výbuchu odolá, pričom posádka je chránená aj pred črepinami.
Normálne armády pri presunoch svojich vojenských kolón používajú aj automobily rádiolektronického boja, ktorý blokuje prípadný signál určený na diaľkové odpálenie, signál sa aktivuje až po zrušení blokácie, to už je však kolóna v dostatočnej vzdialenosti.
Zdá sa, že Erdogan opätovne šetril na nesprávnom mieste a hazardoval tak z finančných dôvodov so životmi vlastných vojakov. Ani by ma neprekvapilo, keby sa zistilo, že niekto z Erdoganových blízkych participoval aj na zavádzaní automobilov Kipri do výzbroje tureckej armády. Keďže ale Erdogan väčšinu novinárov, ktorí ho kritizovali, v Turecku pozatváral, obávam sa, že sa daná informácia v tureckej tlači neobjaví.
Ukazuje sa však, že na Kurdov, na rozdiel od Merkelovej a Bruselu Erdoganove vyhrážky neplatia a nevyzerajú, že by chceli svoje bojové aktivity ukončiť. Koľko mŕtvych tureckých vojakov však delí Erdogana od prípadného vojenského prevratu, si netrúfam určiť.
Video z výbuchu si môžete pozrieť tu:
Branislav Krasnovský