Počas posledných týždňov zaviedlo niekoľko členských štátov EÚ dočasné hraničné kontroly s cieľom zastaviť príliv žiadateľov o azyl. Väčšina krajín, ktoré urobili tento krok, sa nachádza po oboch stranách tzv. balkánskej cesty, ktorá vedie z Grécka cez Macedónsko, Srbsko a Maďarsko do Rakúska a Nemecka. Utečenci kvôli sprísneným hraničným kontrolám už viac nemôžu cestovať cez Maďarsko, namiesto toho sa do Európy dostávajú cez Chorvátsko a Rumunsko, hlási Stratfor.
Ak však zavedú hraničné kontroly aj Srbsko a Macedónsko, utečenci z Grécka do Talianska by sa nemali ako dostať do Rakúska a Nemecka. Keď sa to stane, Grécko pocíti účinky. Utečenecké trasy nevyhnutne vedú k sporom a vzájomnému obviňovaniu medzi krajinami EÚ. Medzitým tento problém spôsobil veľké napätie medzi Talianskom a Francúzskom a medzi Francúzskom a Veľkou Britániou.
Stratfor doslovne: “Aj keď rastúca imigrácia v Európe môže pomôcť starnúcej a zmenšujúcej sa populácii, taktiež vytvára konflikty v prijímajúcich krajinách. Napríklad v Nemecku viedol príliv žiadateľov o azyl k nárastu útokov na utečenecké prístrešky. Tak isto aj vo Švédsku – populárnej destinácii pre žiadateľov o azyl – sa zvyšuje popularita švédskej anti-imigračnej demokratickej strany.”
V nadchádzajúcich dňoch Nemecko zvýši politický tlak na krajiny, ako je Poľsko a Rumunsko, ktoré utečencov odmietajú. Ale ako tvrdí Stratfor, Nemecko nemôže žiadnym spôsobom prinútiť krajiny, aby utečencov prijali. Zavedenie finančných sankcií – v podobe pokút pre nespolupracujúce krajiny EÚ – len zhoršia politickú roztrieštenosť v rámci EÚ.
Súkromná americká tajná služba verí, že EÚ sa nakoniec rozpadne.
Minister EÚ Donald Tusk takmer prosebne vyzval hlavy štátov a vlád Európskej únie k spoločnému prístupu k utečeneckej kríze. Európania v súčasnosti nie sú schopní kontrolovať spoločné vonkajšie hranice EÚ. Avšak ochrana Európskeho spoločenstva bola prvou úlohou “a na tomto poli sme zlyhali.” Je veľmi dôležité vytvoriť dôveryhodnú európsku utečeneckú politiku.