Vo svojom rozhovore, ktorý poskytla pre ukrajinský portál Apostrof, podčiarkla, že väčšie poskytnutie letálnej vojenskej pomoci by zjavne ovplyvnilo situáciu na Donbase. „Vlastne už aj v súčasnosti niekoľko štátov poskytujú vám pomoc, ktorú sa dá označiť ako vojenskú letálnu pomoc. Litva a Česko predávajú Ukrajine strelné zbrane. Maďarsko síce predalo tanky T-72 tretej strane, ale objavili sa na u vás, Ukrajine. Poľsko tiež prisľúbilo pomoc, avšak zatiaľ nie sú informácie, čo je s touto pomocou,“ podčiarkla americká analytička.
„USA a najmocnejšie štáty Európskej únie sa neodvážia dodávať Ukrajine letálne zbrane: neodhodlajú sa to robiť, ak Rusko nebude eskalovať situáciu na Donbase. Je to spojené s tým, že predsa USA a európske štáty nadviazali s Ruskom dialóg a diskutujú o viacerých otázkach aj bez účasti Ukrajiny. Všetci účastníci týchto rokovaní sú presvedčení, že netreba prekračovať pomyselnú „červenú čiaru,“ zdôraznila Lauren Goodrichová.
„Samozrejme, nejde iba o dodávky letálnych zbraní. Experti NATO školia ukrajinských vojakov. Zvyšuje to profesionálnu úroveň vašich vojakov. Za posledné dva roky značne sa zvýšila úroveň pripravenosti mnohých oddielov ukrajinskej armády. Preto nejde iba o zbrane, ale vojenská príprava je tiež mimoriadne dôležitá. V súčasnosti ukrajinskí vojaci dokážu plniť také úlohy, ktoré by pred dvoma rokmi určite nedokázali splniť,“ podčiarkla v závere rozhovoru analytička pre Európu, Áziu a krajiny bývalého ZSSR súkromnej americkej analytickej spoločnosti Stratfor Lauren Goodrichová.
Eugen Rusnák