Tento mechanizmus by dovolil zahraničným investorom žalovať štáty o kompenzáciu, ak vidia ich investíciu poškodenú štátnymi zásahmi. Hlasovanie a rozprava o rezolúcii k TTIP bola pôvodne naplánovaná na 10. júna, ale musela byť odložená, pretože v dohľade nebola dohoda o mechanizme ISDS. Zatiaľčo mnohí poslanci Európskeho parlamentu zostávajú v opozícii voči mechanizmu ISDS, väčšine Sociálnych Demokratov a Konzervatívcom sa minulý týždeň podarilo dosiahnuť kompromis, ktorý požaduje prepracovanú úpravu mechanizmu ISDS. Tento kompromis umožnil, aby bola dnes rezolúcia schválená.
Aliancia občianskej spoločnosti Stop TTIP, ktorá pozostáva z viac ako 480 organizácií naprieč Európou, reagovala sklamaním. Hovorca aliancie STOP TTIP Ernst-Christoph Stolper povedal:
„Viacej ako 2,3 milióna Európanov podpísalo európsku občiansku iniciatívu a požaduje okamžité zastavenie vyjednávaní o obchodnej dohode TTIP. Týchto občanov Európsky parlament dnes úplne odignoroval. Uistíme sa, že ich hlasy bude počuť v nadchádzajúcich mesiacoch. 10. októbra si vyžiadame Európsky deň akcie proti obchodným dohodám TTIP a CETA, obchodnej dohode medzi Európskou úniou a Kanadou. Obrovské demonštrácie plánujeme v Nemecku a Holandsku, zatiaľčo decentalizované aktivity sa budú konať v stovkách miest v mnohých iných európskych krajinách ako Francúzsko, Španielsko, Poľsko a Rakúsko. Budeme pokračovať v boji za demokraciu, vládu práva a takisto za sociálne a enviromentálne štandardy.“
O úprave mechanizmu ISDS Nick Dearden, riaditeľ organizácie Global Justice Now a národná kontaktná osoba pre iniciatívu Stop TTIP v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, dodal: „Európsky parlament dnes zmeškal príležitosť zastaviť vyjednávanie o obchodnej dohode TTIP, ktorá podkopáva demokraciu a sociálne a environmentálne štandardy. Namiesto toho väčšina europoslancov uprednostnila posilnenie reformnej agendy Komisie pre mechanizmus riešenia sporov medzi investorom a štátom. Tieto úpravy sú čisto kozmetické. V podstate zahraniční investori stále môžu získať zásadné dodatočné práva v porovnaní s domácimi spoločnosťami a paralelným súdnym systémom k domácim súdom, aby posilnili tieto práva.“
Rozpor týkajúci sa rezolúcie tiež ukazuje, že protest občianskej spoločnosti prišiel pred inštitúcie Európskej únie, hovorí Ernst-Christoph Stolper: „To, že sa obrovské množstvo Sociálnych Demokratov nestotožnilo s kompromisom pre ISDS, by malo znervózňovať Komisiu. Europoslanci zo skupiny Sociálnych Demokratov z Holandska, Belgicka, Francúzska, Rakúska a Spojeného kráľovstva odolali tlaku Martina Schulza a Bernda Langa. Toto ohrozuje aj podpísanie obchodnej dohody CETA a aj uzavretie obchodnej dohody TTIP.“
Redakciu informovala Beata Novomeská, koordinátorka iniciatívy STOP TTIP pre Slovensko, výkonná podpredsedníčka o.z. Priama demokracia.