Bratislava 9. decembra 2014 (HSP/Foto:TASR)
Na stredu zvolali niektorí opoziční predstavitelia do Bratislavy míting proti korupcii. Pavol Paška, po nedávnych protestoch verejnosti, už nie je predsedom parlamentu. Pred dvomi týždňami protestovalo proti vládnemu Smeru v Bratislave na námestí SNP a pred budovou parlamentu 5 tisíc ľudí. Je to najväčší protest od pamätných protigorilých manifestácií pred tromi rokmi. Zdá sa, že s jedlom rastie chuť. Štvorlístok Matovič, Hlina, Sulík a Lipšic kujú železo, kým je horúce.
Je fajn, keď ľudia politikom otvorene pripomenú, že s korupciou na Slovensku treba niečo robiť. Transparency International Slovensko nedávno informovala, že podľa svetového rebríčka vnímania korupcie skončilo Slovensko v roku 2014 na 54. mieste zo 175 krajín. Toto číslo sa dá interpretovať dvojako. Optimista s potešením povie, že sme sa zlepšili o šesť miest oproti roku 2013. Pesimista nezabudne zdôrazniť, že v rámci krajín EÚ sme dosiahli šieste najhoršie umiestnenie. A realista? Ten vie najlepšie na vlastnej koži, že s korupciou má Slovensko naozaj problém. Veď s ňou má osobnú skúsenosť. Aj keď sumy, o ktorých sa v poslednom čase hovorí, sú pre bežného smrteľníka nepredstaviteľné.
Opozičný štvorlístok má pred stredou veľké ambície. Svoje pôvodné požiadavky rozšírili o demisiu predsedu vlády Roberta Fica. Iróniou osudu je to, že dvaja z nich, Richard Sulík a Igor Matovič, svojim hlasovaním o Radičovej vláde vydláždili Robertovi Ficovi cestu k absolútnej moci. Daniel Lipšic hovorí o možnom nástupe úradníckej vlády, ktorá by priviedla Slovensko až k predčasným voľbám. Bývalý minister obrany Ľubomír Galko ide vo svojom blogu ešte ďalej. Vie si predstaviť, že by až do predčasných volieb budúcu vládu utvorili SaS, Nova, OĽaNO a Hlinovi Občania. A zdá sa, že to myslí úplne vážne.
Nič lepšie by sa Robertovi Ficovi nemohlo stať. Hociktorý z týchto dvoch scenárov by najviac prospel práve jemu. Do predčasných volieb by šiel z opozičných lavíc a to je parketa, ktorá mu najlepšie sedí. Robert Fico je neodškriepiteľne skvelý opozičný politik. Zatiaľ sa mu dvakrát podarilo vytvoriť vládu. Vždy sa tam dostal z opozičných lavíc. Aj v roku 2006, aj v roku 2012. Naopak, z vládnej pozície sa mu vo voľbách až tak nedarilo. Po voľbách v roku 2010 opätovne vládu neutvoril a bol nútený stiahnuť sa do opozície. Na dôvažok, po demisii svojej vlády by dostal do rúk skvelý argument, prečo nedokázal splniť sľuby dané v roku 2012. Na vine by bola dočasná vláda. A k čomu by vlastne tá dočasná vláda bola, keď by bola aj naďalej závislá na 83 hlasoch poslancov Smeru? Iba na smiech. Bez ohľadu na to, či by to boli Lipšicovi úradníci, alebo Galkovi stranícki géniovia. S čím by Smer nesúhlasil, to by nepresadila.
Štvorlístok Matovič, Hlina, Sulík a Lipšic kujú železo, kým je horúce. Otázkou je, či im naozaj ide o likvidáciu korupcie na Slovensku, alebo skôr o svoju vlastnú záchranu. Keby sa totiž tie predčasné voľby, po ktorých tak hlasno volajú, naozaj uskutočnili, tak by sa do parlamentu s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou už nedostali. Možno s výnimkou Matoviča. A tak ich súčasnú aktivitu je možné chápať aj ako posledný pokus o vlastnú záchranu. V zmysle hesla, topiaci sa aj slamky chytá. Ten pokus však nakoniec môže priniesť úplne opačný efekt, ako jeho aktéri dúfajú.
Matovič, Hlina, Sulík a Lipšic si vymysleli pre seba názov „Mladé pušky“. Nuž, mne sa oveľa priliehavejší javí názov „Bláznivé strely“.
Štefan Devínsky