Podľa názoru expertov nové vyhlásenia o spojenectve s Ruskom v boji proti ISIL neznamenajú nič iné, ako pokračovanie americkej politiky zdržiavania, ktorá sa v 80. rokoch prejavila nakoniec vytvorením amerických vojenských základní v Perzskom zálive.
V interview pre Politexpert vystúpil ruský analytik Vladimir Achmedov z Centra výskumu problematiky Arabského sveta (Ruská akadémia vied). Vladimír Achmedov je presvedčený, že Irán je pripravený samostatne obsadiť východné Aleppo v prípade, ak sa Rusko a USA dohovoria o rozdelení zón vplyvu v Sýrii.
Podľa Vladimíra Achmedova Irán už vyhlásil, že majú k dispozícii dostatok rakiet stredného a dlhého doletu, ktorými môžu zlomiť odpor teroristov v Aleppe. Vojenskí odborníci samozrejme vedeli, že Irán naozaj tieto rakety v oblasti Aleppa má, doteraz sa však nikdy tieto informácie nepublikovali otvorene pred svetovou verejnosťou.
Reč je o raketách, ktoré Irán do Sýrie dopravil v čase vojny v Libanone (proti Izraelu) v roku 2006. Irán začal vlastné rakety vyvíjať ešte v 80. rokoch 20.storočia, keď Lýbia a Sýria prestali Iránu dodávať rakety vo vojne proti Iraku.
Informácia o iránskych raketách nasledovala z Teheránu krátko po tom, čo ministerstvo obrany RF informovalo o dočasnom zastavení dodávok všetkých druhov zbraní do Sýrie. Takisto išlo o iránsku odpoveď generálnemu sekretárovi OSN Pa Ki Munovi, ktorý vyzval všetky bojujúce strany v Sýrii zastaviť vojenské operácie a opustiť teritóriu Sýrie.
Podľa Vladimíra Ahmedova je iránske vyhlásenie signálom aj pre USA. Irán očakáva, že sa v čase Trumpovho pôsobenia zmenia priority americkej politiky a USA upustia od téz presadzovaných Obamom. Informácia o raketách je výstrahou pre Washington, že Irán sa svojích strategických cieľov v Sýrii nemieni vzdať.
Iránska výzva je takisto adresovaná Rusku. Iránci sa obávajú, že v prípade začiatku nových a serióznych rozhovorov s USA sa začne presadzovať myšlienka “očistenia Sýrie” od všetkých cudzincov, ktorí v Sýrii bojujú, pričom Irán má pod kontrolou okrem iránskych dobrovoľníkov, ktorí v Sýrii bojujú, libanonský Hizballáh, šítske milície z Iraku, Palestíny a Afganistanu.
Objavujú sa však aj iné vysvetlenia. Je pravdepodobné, že momentálne sú USA tlačené k tomu, aby prenechali Aleppo svojmu osudu. Momentálne si USA môžu vybrať z dvoch nepríjemných možností – alebo Aleppo získa Asad, alebo Irán. Pre USA je pravdepodobnejšie prijateľnejšie, ak Aleppo získa Asad, ako by ho mal získať do svojej sféry vplyvu Irán. Hrozí totiž, že Irán s využitím proiránskych milícii môže v okolí Aleppa vytvoriť organizáciu podobnú ako Hizballáh (ten vznikol v roku 1982 v Libanone takisto s podporou Iránu) a dodnes veľmi úspešne pôsobí v južnom Libanone, pričom silné pozície má v okolí Bejrútu. Posilňovanie pozícii Iránu pravdepodobne nie je to, po čom túžia USA a Izrael.