Vzhľadom na masívnu expanziu krízy s migrantmi v Európe štáty EÚ požadujú, aby bol sýrsky prezident Bašár Assad považovaný za partnera v boji proti extrémistickej milícii Islamský štát. Spoločný prístup je prioritou, vyhlásil minister zahraničia Rakúska Sebastian Kurz v utorok v Teheráne. “To sa nepodarí bez krajín, ako je Irán a Rusko a bez pragmatickej solidarity a tiež angažovanosti Asada v boji proti terorizmu.”
Španielsky minister zahraničia José Manuel García Margallo už v pondelok vyzval na rokovania s Asadom s cieľom ukončiť vojnu.
Po vypuknutí sýrskej občianskej vojny roku 2011 boli všetky západné štáty pôvodne dohodnuté, že možná budúcnosť krajiny bude bez prezidenta Asada. Vzhľadom na vojenské úspechy IS a následnú utečeneckú krízu v Európe začali mnohé vlády prehodnocovať situáciu.
“Avšak netreba zabudnúť na zločiny režimu prezidenta Asada,” povedal rakúsky minister zahraničia počas návštevy Iránu. V boji proti IS stojí Asad na rovnakej strane ako Západ. Okrem toho, takáto spolupráca by mohla byť dlhodobým riešením občianskej vojny v Sýrii.
Francúzsko varovalo pred prijímaním do Európy všetkých ľudí na úteku pred IS. “Ak všetci títo prichádzajú do Európy alebo inde, potom Islamský štát vyhral,” povedal minister zahraničia Laurent Fabius v rozhlasovom rozhovore. Vyjadril sa aj francúzsky prezident Francois Hollande: “Ak my, krajiny, ktoré prijímame utečencov, im prestaneme pomáhať a ak si nebudeme pomáhať medzi sebou ako krajiny EÚ, bude to nielen tragédia, ale exodus.”
Hollande oznámil v pondelok letecké údery proti IS v Sýrii. Britský minister obrany Michael Fallon povedal v Londýne, že Veľká Británia bude pokračovať s útokmi dronov na vojenské postavenia IS, kým budú extrémisti chcieť spáchať útoky v Británii.