Belehrad 20. januára 2017 (HSP/tsargrad/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)
Posledným sankciám Obamu voči Srbom sa venoval ruský portál tsargrad
Obama za niekoľko hodín konečne odíde z Bieleho domu, americké ministerstvo financií však na Obamov príkaz ešte pred niekoľkými dňami zaviedlo ekonomické sankcie voči prezidentovi Republiky Srbskej Miloradovi Dodikovi, pretože podľa Obamu porušuje plnenie Daytonských dohôd o zastavení vojny v Bosne a Hercegovine. Republika Srbská je súčasťou Bosny a Hercegoviny.
Obama kritizoval Milorada Dodika za to, že Srbi oslavovali 9.1.2017 Deň štátnosti, sviatok Nezávislosti Republiky Srbskej. Oslavovali ho aj v roku 2016, napriek vyhrážkam EÚ a USA, čím bosnianski Srbi potvrdili, že ich nezaujíma ani vyhlásenie bosnianskeho ústavného súdu, ktorý označil sviatok za nezákonný a diskriminujúci nesrbské obyvateľstvo a ani vyhrážky USA a EÚ. Komu sa nepáči, nech neoslavuje, Srbov takisto nezaujímajú sviatky Bosniakov a nemienia sa ich zúčastňovať.
Milorad Dodik, keď sa dozvedel, že Američania uvalili na neho sankcie, povedal, že je na tieto sankcie hrdý. Sankcie sú podľa neho svedectvom toho, že nezradil Srbsko, napriek silnému tlaku. Pre Dodika je Obama už nepodstatnou osobou. Dodik považuje Bosnu a Hercegovinu za “failed state”. Dodik sa vyjadril aj k potrebe vytvorenia jednotného srbského štátu na Balkáne, do zostavy ktorého musia vojsť všetky srbské autonómne útvary v okolitých oblastiach.
Srbský prezident Tomislav Nikolič v posledných dňoch informoval o pripravenosti voviesť srbské vojská do Kosova a ochrániť tam Srbov, ak to bude nutné. Podľa ruského vojenského odborníka Alexeja Kondrateva sa na postjuhoslovanskom priestore začali aktivity vedúce k zjednoteniu srbských enkláv do jedného štátu. Srbi v Bosne a Hercegovine i v Kosove sa hlásia o svoje práva a dožadujú sa zjednotenia. Majú dosť života v štátoch s protisrbsky orientovanými etnikami, ktoré v protisrbskom boji podporovali USA
Tieto srbské aktivity sa samozrejme nepáčia Obamovi a ani viacerým európskym politikom. Obama sa pokúsil aktivity Srbov ešte tesne pred svojím odchodom zastaviť, jeho sankcie však Srbi považujú za smiešne a otvorene sa tešia z Obamovho odchodu.
Podľa Kondrateva sa opätovný zjednocovací proces Srbov nedá zastaviť a bude pokračovať aj ďalej. Bosna a Hercegovina i Kosovo sú štáty s obrovskými vnútornými problémami a ak sa USA stiahnu, EÚ pravdepodobne bude mať veľmi obmedzené možnosti, aby Srbov presvedčila, nech svoj zjednocovací proces zastavia. Odchádzajúca americká administratíva i EÚ sa obávajú znovuposilnenia Srbska a jeho tesného spojenectva z Ruskom.
Srbi, ktorí síce rokujú o vstupe do EÚ, už rozhodne oznámili, že v prípade prijatia do EÚ žiadne sankcie proti Rusku nebudú dodržiavať. Svojím vyhlásením šokovali viacerých politikov EÚ, presvedčených o svojej výnimočnosti. Srbi v Bosne a Hercegovine takisto považujú Rusov za svojich spojencov a kosovskí Srbi vnímajú Rusov ako istotu a pomoc pred Albáncami. Medzi srbským obyvateľstvom je stále dostatok zbraní a srbské enklávy v Bosne i Kosove sa sami starajú o svoju bezpečnosť, pričom sa im samozrejme snaží pomáhať aj Srbsko.
Srbi by sa síce mohli spoliehať na jednotky OSN, ale ešte stále majú v živej pamäti, ako slávna chorvátska ofenzíva proti Srbom začala za účasti argentínskych jednotiek OSN, ktoré svojho času v juhoslovanskej vojne postupovali pred chorvátskymi jednotkami, aby na ne Srbi nestrieľali.