Lajčák so svojim rakúskym a maďarským partnerom podpísali na mieste Chartu slobody. Týmto dokumentom si nepripomenuli len udalosti z roku 1989, ale zároveň vyjadrili stálu snahu udržiavať slobodu v strede Európy. Ďalej v ceste pokračovali k hraniciam blízko maďarského Šopronu. Tu si pozreli zvyšky železnej opony a vypočuli svedkov, ktorí zažili ako cez ňu unikali stovky ľudí. Ministri a tajomník zahraničných vecí sa venovali aj otázkam študentov. Z Maďarska sa presunuli na Slovensko k Bráne slobody do Devína, kde Szijjárta vystriedal maďarský štátny tajomník Szalay-Bobroviczky Vince. Po prehliadke centra Bratislavy podujatie vyvrcholilo hudobným programom vo Viedni.
“Veľmi ma teší, že tu boli s nami aj mladí ľudia. Je potrebné, aby sme si takéto historické chvíle pripomínali. Sloboda totiž nie je nikdy garantovaná. Musíme si ju chrániť, aby ju niektorí ľudia nezneužívali na korupciu či nedodržiavanie zákonov,“ povedal Lajčák. Vyzdvihol aj prvú účasť Slovenska na tomto podujatí, pretože doteraz to bývalo len bilaterálne stretnutie Maďarska a Rakúska.
Aj podľa Szijjárta by ľudia nemali na dejiny svojich krajín zabúdať. „Ja som z tej mladej generácie, ktorá berie slobodu už ako samozrejmosť. V minulosti to tak nebolo, preto je potrebné pozrieť sa aj späť.“ Rakúsky minister zahraničných vecí vyjadril vďačnosť za šancu stretnúť sa slobodne po 25 rokoch na mieste, kde kedysi stála železná opona. „Je to historická chvíľa,” dodal.
Slovenskí študenti boli z návštevy tohto miesta rozčarovaní. „Narodil som sa štyri roky po Nežnej revolúcii. Moji rodičia dodnes spomínajú na to, ako mohli po prvýkrát slobodne cestovať vlakom do Viedne. My dnes máme možnosť bez problémov voľne cestovať a študovať v zahraničí. Je to veľký dar,“ zhodnotil zúčastnený študent práva z Univerzity Komenského v Bratislave Pavol Krajči.
Klingenbach je rakúska obec ležiaca pri maďarských hraniciach. V jej blízkosti sa nachádza hraničný priechod, ktorý vedie do mesta Šopron v Maďarsku. Počas socializmu tadiaľto tajne utekali ľudia zo socialistických štátov za slobodou do Rakúska. Koncom osemdesiatych rokov minulého storočia to boli najmä východní Nemci. Presne pred 25 rokmi, 27. júna 1989, sa na hraničnom priechode stretol vtedajší rakúsky minister zahraničných vecí Alois Mock so svojim maďarským kolegom Gyulom Hornom. V ten deň spoločne symbolicky prestrihli hraničný ostatný drôt, ktorý oddeľoval totalitný Východ a demokratický Západ. Tento akt napokon výrazne prispel k pádu železnej opony.
jf