USA 17. februára (HSP/NYT/Foto:TASR)
Mladí ľudia začínajú spolu bývať, pretože si myslia, že im to prinesie menšie výdavky a riziká
Podľa amerických vedcov spolužitie prispieva k rozvodovosti, pretože muži a ženy majú rozdielne očakávania od spoločného bývania. Výsledky výskumu zverejnil The New York Times.
V uplynulom polstoročí sa v USA zvýšil počet párov, ktoré spolu žijú ešte pred manželstvom o viac ako 1500 percent. V roku 1690 bolo približne 450.000 párov, ktoré žili spoločne bez zosobášenia. Teraz sa toto číslo pohybuje na hodnote viac ako 7,5 milióna.
Väčšina mladých ľudí po dvadsiatke žije s potenciálnym manželským partnerom aspoň raz a viac ako polovici manželstiev predchádza spolužitie. Tento posun sa pripisuje sexuálnej revolúcii a dostupnosti antikoncepcie. Zároveň v našej súčasnej ekonomike je “príťažlivé“ zdieľať s niekým účty pri starostlivosti o domácnosť. Avšak mladí ľudia hovoria aj o niečom inom, pre nich je spolužitie ako profylaxia.
V americkom prieskume vykonanom v roku 2001 takmer polovica mladých ľudí po dvadsiatke súhlasila s nasledujúcim tvrdením: “zobral/zobrala by som si len niekoho, kto by najprv súhlasil so spoločným spolužitím, aby sme zistili, či dokážeme spolu žiť.“ Približne dve tretiny uviedli, že veria, že bývať spolu pred manželstvom je dobrý spôsob, ako sa vyhnúť rozvodu.
Avšak ich tvrdenia sú v rozpore so skúsenosťami. Páry, ktoré spolu žijú ešte pred manželstvom, majú tendenciu byť v manželstve menej spokojné a je pravdepodobné, že sa rozvedú, ako páry, ktoré predtým spolu nebývali. Tieto negatívne výsledky pomenovali pojmom efekt spolužitia.
Dôvodom rozvodov po predchádzajúcom spolužití sú aj rôzne očakávania žien a mužov od nazvime to “manželstva na skúšku“. Ženy vnímajú spolužitie ako krok smerom k manželstvu. Avšak muži na to pozerajú úplne inak. Pre nich je spolužitie spôsob, ako otestovať vzťah a zároveň odložiť záväzky. Na jednej veci sa ale obe pohlavia zhodli: ich požiadavky sú na druha/družku nižšie ako na manžela/manželku.
Mladí ľudia začínajú spolu bývať, pretože si myslia, že im to prinesie menšie riziká a výdavky. Avšak po dlhoročnej investícii zisťujú, že hoci sú nespokojní, je ťažké odísť z tohto vzťahu. Príkladom je Jennifer, ktorá uviedla, že v spolužití sa cítila ako na dlhoročnom nekončiacom konkurze na manželku. S partnerom mali spoločný nábytok, domácich miláčikov, priateľov. Ako náhle dosiahli vek po tridsiatke bolo ťažké sa pre nich rozísť a tak sa rozhodli uzavrieť manželstvo. Neskôr sa však rozviedli.
zf