Spoločná púť podľa neho vytvára priestor pre stretnutie, modlitby, poďakovanie, ale aj prosby. Každoročne sa ho zúčastní viac ako 500 ľudí. “Začali sme predpoludním spoločnými modlitbami a piesňami, následne sa konala slávnostná sv. omša v katedrále sv. Martina,” priblížil Hulman s tým, že celebrantom bol Štefan Sečka. Zároveň dnes v rámci kultúrneho programu ocenili vybraných zamestnancov za rozvoj charitného diela na Slovensku.
“Sú tu ľudia, ktorí v dnešnej dobe pracujú za minimálnu mzdu, ich práca nie je docenená, mnohokrát ani tí prijímatelia služieb nedokážu byť vďační. Takže toto je také poďakovanie za prácu charít z celého Slovenska. Na druhej strane je toto stretnutie aj o odovzdaní skúseností a podpory jeden druhému,” uviedol pre TASR riaditeľ Spišskej katolíckej charity Pavol Vilček, ktorý víta zmenu financovania neverejných sociálnych služieb. Spoločnosti sa podľa neho darí, minimálna mzda ide prudko hore, avšak dôchodky ľudí, ktorí sú odkázaní na takúto formu pomoci, tak rýchlo nerastú. Nie sú teda schopní v dostatočnej miere spolufinancovať sociálne služby.
“Od roku 2002 sa napríklad príspevok v zariadeniach pre seniorov nezvyšoval. Ak by teda neprišlo k tejto novele zákona platnej od januára 2018, mnohé z nich by určite skončili svoju činnosť. Môžem povedať, že aj pre nás bola táto situácia likvidačná,” zdôraznil Vilček s tým, že doteraz bol príspevok v sociálnych zariadeniach pre seniorov pre každého rovnaký, a to 320 eur. Nezohľadňoval sa pritom zdravotný stav klientov. “Po novom bude príspevok štátnou dávkou a bude zohľadňovať najmä zdravotný stav prijímateľa služieb. Na najťažšie prípady dostaneme 455 eur mesačne,” objasnil Vilček s tým, že štát zároveň žiadali, aby bol príspevok na poskytovanie sociálnych služieb viazaný na minimálnu mzdu.
Charita sa okrem iných problémov musí zaoberať aj nedostatkom pracovníkov. “Kým päť rokov dozadu to nebol u nás na Spiši problém, mohli sme si vyberať zamestnancov, dnes ich doslova musíme hľadať. Som preto vďačný ľuďom, ktorí túto prácu vykonávajú aj napriek tomu, že je to ťažké a robia za minimálnu mzdu,” uzavrel Vilček.
SKCH vznikla v roku 1927, v 50. rokoch však štát pozastavil jej činnosť a dovolil len spravovanie charitných domovov. Po roku 1989 sa mohla SKCH opäť vrátiť k svojmu pôvodnému poslaniu a v súčasnosti ju tvorí desať charít, pracuje tu takmer 1600 zamestnancov a pomáha jej približne 1000 dobrovoľníkov. Ročne charitatívne organizácie poskytnú pomoc viac ako 23.000 ľuďom v núdzi v takmer 250 zariadeniach na celom Slovensku.