Spojené štáty stanovili vojenský výcvikový program pre sýrskych rebelov v celkovej hodnote 500 miliónov dolárov. Americká vláda jasne uznala, že jej vplyv viedol k udalostiam v Sýrii. Americký minister obrany Ashton Carter povedal počas návštevy Londýna, že bol nespokojný s počiatočným úsilím týkajúcim sa programu. Údajne tam bolo množstvo rôznych prístupov, ktoré si odporovali navzájom. V rámci programu chcel Washington v minulom roku dať dohromady niekoľko tisíc sýrskych regionálnych jednotiek. Ale v septembri sa ukázalo, že bolo vyškolených menej ako 100 rebelov a tí sa po dokončení programu aj tak pripojili k teroristickým organizáciám ako Islamský štát alebo Al-Kájda.
Nepríjemné pre Spojené štáty a Turecko je, že Rusi bombardujú okrem Islamského štátu aj polohy teroristickej organizácie Fronta an-Nusrat. Obe krajiny NATO to oficiálne potvrdili. Fronta an-Nusrat nie je nič iné ako miestna odnož al-Kájdy. Zaujímavé však je, že Turecko a Spojené štáty túto teroristickú organizáciu podporujú.
Táto nevydarená stratégia viedla k tomu, že Islamský štát bol schopný vybojovať si stále viac a viac území. Severný pás okolo mesta Halab bol kompletne podmanený teroristickou milíciou. Západní kritici chcú tento problém zhodiť na Rusov: vyhlasujú, že Islamský štát môže stále postupovať len vďaka tomu, že “rebeli” sa musia predovšetkým brániť pred Ruskom a sýrskymi vojakmi.
Zapojenie Iránu v konflikte je tiež evidentné. Vo štvrtok večer bol v Sýrii zabitý zástupca veliteľa iránskych Revolučných gárd, Hussein Hamedan. Hamedan bol povýšený na zástupcu veliteľa elitnej jednotky v roku 2005. Zahynul neďaleko leteckej základne Kweires, asi 35 kilometrov východne od mesta Halab, tvrdia sýrski bojovníci za ľudské práva, ktorých údaje nemôžu byť nezávisle overené.
Irán je najdôležitejším regionálnym spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý ho v občianskej vojne podporoval vojensky a ekonomicky. Spravodajská agentúra Reuters v minulom týždni hlásila, že Irán koncom septembra presunul vojenské zdroje o objeme niekoľko sto vojakov do Sýrie. Mali by sa podieľať na pozemnej ofenzíve na západe a severozápade krajiny. Irán však nasadenie vojakov do Sýrie poprel.