V rámci Valného zhromaždenia OSN došlo k sporu medzi európskymi diplomatmi a ich náprotivkami z USA: francúzsky minister zahraničia Laurent Fabius navrhol vytvoriť formát pre Sýriu, ktorý zodpovedá iránskej dohode o jadrových zbraniach. Británia, Francúzsko a Nemecko boli pre návrh, aby USA, Čína, Rusko a Irán držali spolu.
Zdá sa, že myšlienka, že Irán by nemal byť považovaný za protistranu, ale za partnera, vzbudila nevôľu Američanov: ako hlási Israel Times, ktorý cituje Associated Press, Američania povedali, že takýto formát by dával zmysel – ale bez EÚ pri stole. Rokovania s Iránom vychádzali z troch členských štátov EÚ. Američania už v roku 2006 odmietli sedieť s Iránom pri jednom stole. O tri roky neskôr Washington povolil a podieľal sa na rokovaniach, ktoré nakoniec viedli k dohode.
Spojené štáty chcú na konferencii vidieť len Rusko, Irán, Saudskú Arábiu a Turecko. Zdá sa, že EÚ si znepriatelila USA aj napriek jej bezpodmienečnej poslušnosti so zahraničnou politikou USA – aspoň pre túto chvíľu: ruský minister zahraničia Sergej Lavrov povedal, že považuje účasť Spojených štátov, Ruska, Číny, Saudskej Arábie, Turecka, Kataru, Egypta, Iránu a Jordánska za zmysluplnú.