Finančná situácia v Spojených štátoch sa v posledných rokoch výrazne zhoršila. Dlh vlády USA v súčasnosti činí takmer 20 biliónov dolárov. Vzhľadom na to, že od 15. marca je zavedený právny zákaz nového zadlženia, sa krajina vystavuje riziku platobnej neschopnosti, oznámil finančný blog The Economic Collapse.
Zákaz nových dlhov vychádza z krízového kompromisu medzi vtedajšou administratívou USA a republikánmi, ktorý bol zavedený koncom roku 2015 v reakcii na dosiahnutie posledného dlhového stropu. V tej dobe bolo dohodnuté, že Obamova administratíva alebo jeho právni nástupcovia môžu prijať nový dlh až do 15. marca 2016. Avšak od 15. marca je na zvýšenie dlhového stropu nevyhnutné schválenie Snemovňou reprezentantov.
Tu majú republikáni vskutku väčšinu hlasov. Realizácia nárastu dlhového stropu je však veľmi sporná, pretože existuje mnoho hlasov dokonca aj v radoch republikánov, ktoré sú za zastavenie dlhu a masívne úsporné opatrenia. Demokrati pravdepodobne využijú hlasovanie, v ktorom americký prezident Donald Trump potrebuje najmenej 218 hlasov, ako politickú páku. Trump sa dokonca sám v roku 2013 vyjadril proti zvýšeniu limitu, čo ho dostáva pod tlak i keď samozrejme, dlhy narobil jeho predchodca prezident Obama.
V súčasnej dobe sa vláda snaží zastaviť dlh prostredníctvom mimoriadnych opatrení. Kým Trump nedávno predstavil rozpočet na rok 2017, ktorý stanovuje úspory v oblasti hospodárskej pomoci a sociálnych práv – tieto úspory sú však pohltené plánovaným navýšením vojenského rozpočtu o 54 miliárd dolárov. Hrozivé je to, že ministerstvu financií hrozí bankrot. V súčasnej dobe má ministerstvo k dispozícii zreteľne menej peňazí ako napríklad korporácie Apple alebo Google. Preto bolo nútené odložiť platenie faktúr. Toto opatrenie je prijaté väčšinou v silne zadlžených krajinách. V Taliansku a Grécku sa však v priebehu prvej euro-krízy v roku 2011 zistilo, že pre reálnu ekonomiku je toto opatrenie veľmi nešťastné, pretože mnoho firiem je závislých od týchto peňazí a oneskorovanie platieb ich stavia do nebezpečenstva platobnej neschopnosti.
Avšak Trump si ako prioritu nastavil zvýšenie vojenských výdavkov. Nikto nedokáže povedať, či a do akej miery je to možné v prostredí súčasnej úrokovej sadzby. To znamená, že Spojené štáty smerujú k úpadku, ak približne do konca mája nedôjde k zvýšeniu dlhového stropu.