Podľa slov sultána Bin Ahmad Sultan Al-Jabera, námestníka ministra financií Spojených arabských emirátov, sú ciele AIIB úzko prepojené s rozvojovým fondom Abú Dhábi.
Námestník ministra zároveň viedol rokovania so svojim čínskym náprotivkom, Shi Yaobinom, ohľadom členstva Spojených arabských emirátov v AIIB.
Tento míľnik bol podľa slov Al-Jabera možné uskutočniť vďaka neobmedzenej podpore vedenia Spojených arabských emirátov. Spoločné strategické väzby emirátov a Číny, ako aj ich vzájomné záujmy, podnecujú rast a rozvoj infraštruktúry v rozvojových krajinách. Obe krajiny sa spojili, aby vytvorili silnú medzinárodnú platformu, ktorá sa bude aktívne snažiť o rozvoj.
Multilaterálna finančná inštitúcia
Spojené arabské emiráty sa pridali k 34 ďalším zakladajúcim členom banky, medzi ktoré patria Saudská Arábia, Kuvajt, Omán, Katar či Jordánsko. Súčasťou sú aj ázijské krajiny vrátane Indie, Indonézie, Malajzie, Južnej Kórei a Singapúru.
Proti Čínou založenej Ázijskej infraštruktúrnej rozvojovej banke sa postavil najmä Washington. Avšak vzhľadom na to, že sa k inštitúcii pridali aj jeho spojenci, následne USA svoju rétoriku zmenili.
Medzi zakladajúci krajiny banky, ktoré oznámili, že sa pripoja patrí aj Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko či Brazília a Austrália.
Ázijská infraštruktúrna investičná banka je multilaterálnou finančnou inštitúciou. Cieľom banky je financovať infraštruktúrne projekty v oblasti Ázijsko-pacifického regiónu. Niektorí ju považujú za konkurenciu voči Svetovej obchodnej banke, Ázijskej rozvojovej banke alebo Medzinárodnému menovému fondu.
ru