Bratislava 6. marca 2015 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)
Ústav pamätí národa organizuje práve na pôde tohto mesta pri nadchádzajúcom výročí jeho bombardovania odbornú konferenciu
Medzi významné, no dnes zabúdané historické udalosti, patrí aj tzv. Malá vojna z marca 1939, keď 40-tisícová maďarská armáda po predchádzajúcej okupácii Podkarpatskej Rusi (Karpatskej Ukrajiny) obsadila aj územie dvoch najvýchodnejších okresov novovytvoreného Slovenského štátu – Sobrance a Snina. Na obranu svojej vlasti sa vtedy postavili tisíce slovenských vojakov i dobrovoľníkov.
Súčasťou maďarskej agresie bolo aj bombardovanie Spišskej Novej Vsi, ktoré si vyžiadalo 13 slovenských životov. Spišská Nová Ves sa tak stala jedným z hlavných symbolov vojny. Navyše, po španielskej Guernice sa práve ona stala druhým mestom v Európe bombardovaným pred vypuknutím druhej svetovej vojny.
A práve na pôde Spišskej Novej Vsi organizuje vedenie mesta v spolupráci s ÚPN odbornú konferenciu. Jej cieľom je nielen priniesť nové poznatky, ale aj verejne pripomenúť túto, neprávom obchádzanú udalosť a jej zabudnutých hrdinov.
Konferencia je venovaná samotným udalostiam okolo „Malej vojny“ a ich kontextu. Medzi konferenčné témy tak budú patriť napr. maďarská politika voči Slovensku, priebeh marcových bojov, bombardovanie mesta, či vojnové obete.
Odborníci sa dotknú aj pamäťových tém, ako napr. reflexie udalosti v historiografii, publicistike a kinematografii či osudy účastníkov obrannej vojny. Konferencia bude obohatená aj o sprievodné podujatie – ukážky dobových zbraní, vojenských artefaktov a je určená pre širokú verejnosť, osobitne mladšie generácie.
Informácie Hlavným správam poskytol Dr. Tibor UJLACKÝ, PhD., kancelár a hovorca Ústavu pamäti národa.