V podstate ako obdivuhodné (na pozadí neustálej antiruskej rétoriky) sa ukázali výsledky výskumu verejnej mienky, ktorý bol vykonaný v krajinách Vyšehradskej štvorky Medzinárodným republikánskym inštitútom. Bol uverejnený v deň summitu NATO v Bruseli. Čo vysvetľuje fenomén ruského vplyvu v Česku, Slovensku, Poľsku a Maďarsku? Prinášame vám komentár politológa a občianskeho aktivistu Jána Miklasa.
“Jednou zo zásadných skutočností obľuby ruských informačných webov u nás je to, že nastavujú zrkadlo pokrytectvu a dvojitému metru západu, ktorý trčí ako slama z topánok zo západných médií, vyjadrení politikov i prozápadných aktivistov i neziskoviek, vrátane stále dookola omieľanej mantry o “západných hodnotách”. Oni sa v skutočnosti stali vyprázdnenú floskulou bez konkrétneho obsahu a tvrdo kontrastujúce s každodennou skutočnosťou života euroatlantickej civilizácie,” povedal pre Sputnik Miklas.
Jan Miklas: Príklady? Jedným z týchto príkladov je toľko proklamovaná sloboda slova, ktorá je v skutočnosti premenená “v politickú korektnosť”. Ona viac než akákoľvek cenzúra zväzuje verejnú diskusiu a vyraďuje z debaty všetky témy, ktoré nezodpovedajú vzoru liberálno demokratických hodnôt. Ich odporcov vnímajú ako extrémistov, sú marginalizovaní a dehonestovaní v médiách, dokonca aj postihovaní v zamestnaniach – ak zastávajú funkcie s verejným presahom. Typickým príkladom nevierohodnosti západných médií a ich dvojakého metra je aj spravodajstvo zo Sýrie, kde české a západné médiá bez akéhokoľvek overovania preberajú tendenčné správy z oblasti ovládanej proislamistickou Sýrskou opozíciou Al-Nusrat. Ona pritom do svojej oblasti nepustí žiadnych zahraničných novinárov. Západné médiá bez akýchkoľvek škrupulí a overovania preberajú ich správy do hlavných médií a označujú ich za “objektívne a nezávislé” spravodajstvo.
Prečo to robia? Len preto, že je toto hnutie účelovo označené za “demokratickú opozíciu” a je podporované a financované západom, najmä USA, pretože bojuje proti Asadovi, ktorý je spojenec Ruska.
Ale zastavme sa ešte pri jednom zaujímavom aspekte prieskumu: väčšina Čechov a Slovákov by chcela považovať za garanta svojej bezpečnosti Rusko. Dá sa tomu vôbec veriť?
Áno, napriek tvrdeniam o “ruskej hrozbe” pre západ naopak rastie počet tých, ktorí vnímajú ohrozenia zo strany globálnej politiky USA, a nie zo strany Ruska. Naopak, Rusko sa má stať partnerom pre bezpečnosť. Viac ako polovica Slovákov si podľa prieskumu myslí, že prítomnosť síl Spojených štátov je dôvod, prečo vzrastá napätie a nebezpečenstvo v regióne a 75% Slovákov verí, že Rusko má byť partnerom, ktorý bude garantovať bezpečia. V Česku má rovnaký názor 59% opýtaných, v Maďarsku 54% a 35% Poliakov. Dá sa tomu veriť? Ja viem, aký typ nálady prevažuje dnes medzi obyčajnými ľuďmi a odpoviem stručne. Daný prieskum odráža skutočnosť oveľa viac než propagandistické mantry o ruskej hrozbe, uzatvára Miklas.