Zmeny majú usporiť finančné prostriedky. K prijatiu došlo napriek protestom Asociácie prijímateľov sociálnych služieb v Slovenskej republike (APSSSR) a klientov rušených zariadení.
Zariadenie núdzového bývania je dnes súčasťou Strediska krízovej intervencie na košickej Adlerovej ulici. Má kapacitu 73 miest, umiestnené je v dome v 19 bytových jednotkách, bývajú v ňom osamelé matky s deťmi. Byty patria mestu Košice, ktoré ich stredisku prenajíma na základe nájomnej zmluvy. Podľa rozhodnutia krajských poslancov sa má v budúcom roku postupne znižovať kapacita tohto zariadenia. Zrušené miesta v ňom majú postupne na základe zmluvy vykryť v meste neverejní poskytovatelia – Arcidiecézna charita a centrum Dorka.
Samospravný kraj ruší služby, dúfa, že ho nahradí cirkev a dobrovoľníci
Šéf Úradu KSK Ondrej Bernát konštatoval, že kraj zachová miesta núdzového bývania pre rovnaký počet klientov, avšak to nebude na Adlerovej ulici. “Nedochádza k zníženiu rozsahu poskytovanej sociálnej starostlivosti v tomto segmente,” informoval novinárov.
Podľa rozhodnutia zanikne ako organizácia rožňavský Domov sociálnych služieb (DSS) Amalia, ktorý sa od 1. januára 2013 pričlenení k rožňavskému DSS Jasanima. Podľa Bernáta sa ruší len právna subjektivita Amalie a klienti ostávajú v pôvodných priestoroch. “Čiže, nebude pán riaditeľ, bude už len vedúci strediska, a ekonomická agenda sa bude spracovávať inde. Pre rodičov a klientov sa nič nemení,” povedal.
Podľa zmien by sa malo tiež presťahovať Krízové stredisko v Čani do Košíc na Adlerovu ulicu.
Zastupiteľstvo tak rozhodlo v rámci optimalizácie siete sociálnych služieb v tretej etape s cieľom “efektívne využívať finančné prostriedky vynakladané na zabezpečenie sociálnych služieb z rozpočtu KSK za podmienky zvyšovania, resp. zachovania kvality poskytovaných sociálnych služieb”.
Rušenie bolo pripravené demagogicky a bez odborného posúdenia
APSSSR tvrdí, že KSK rušenie a sťahovanie sociálnych služieb vybavil ľahkovážne a demagogicky, bez predchádzajúcich odborných posúdení, ako takýto krok poškodí verejný záujem a ublíži klientom odkázaným na sociálne služby v spojitosti s ich zhoršenou kvalitou. Uznesenie je podľa asociácie v rozpore s už prijatou aktualizovanou koncepciou rozvoja sociálnych služieb v Košickom kraji do roku 2015, ktorá naopak hovorí, že v chudobnom košickom regióne bude narastať počet osôb, ktoré budú sociálnu službu nevyhnutne potrebovať.
Pred rokovaním zastupiteľstva dnes v Košiciach proti zmenám protestovali matky s deťmi z rušených zariadení. Klientky Zariadenia núdzového bývania na košickej Adlerovej ulici majú napriek ubezpečeniam KSK obavy, kam pôjdu bývať. Sťahovanie sa im nepáči. “Nikto nám presne nepovedal, kam nás dajú,” povedala Monika Lapošová, ktorá býva v zariadení s tromi deťmi.
Rodičia postihnutých detí, ktoré chodia do DSS Amalia, vyjadrili taktiež kritiku. “Ja si myslím, že zvíťazili politické a ekonomické záujmy nad potrebami postihnutých osôb. Tu išlo o zachovanie rodinného typu toho zariadenia,” povedala Erika Vanyová, matka syna s Downovým syndrómom – klienta DSS Amalia.
Výhrady k zmenám vyjadril aj košický primátor Richard Raši. Predsedovi KSK Zdenkovi Trebuľovi v liste zo 4. októbra uviedol: “Mám za to, že navrhovaná optimalizácia nebola dostatočne odkomunikovaná so všetkými zainteresovanými stranami a sleduje výlučne ekonomické ciele bez zohľadnenia dopadov na oblasť sociálnych vecí.” Zrušením zariadenia alebo znížením jeho kapacít podľa Rašiho dôjde v zimných mesiacoch k zníženiu pobytových sociálnych služieb v Košiciach.