Bratislava 30. novembra (TASR) – Záverečným Gala podujatím vo štvrtok večer (29. 11.) v bratislavskom design factory vyvrcholila súťaž ReŠtart Slovensko. Celkovo bolo do nej prihlásených 37 projektov, ktoré chcú pomôcť riešiť problémy Slovenska cez webové a mobilné nástroje. Odborná porota z nápadov, ako zlepšiť spravovanie vecí verejných, dodržiavať právo, zefektívniť využívanie verejných prostriedkov alebo bojovať s korupciou aj na základe hlasovania verejnosti (získali vyše 2000 hlasov) vybrala sedem finalistov.
Spomedzi nich účastníci galavečera zvolili hlasovaním tri víťazné projekty. Finančný príspevok vo výške 5000 eur si odniesli autori projektov UniValue, ktorého cieľom je, aby do piatich rokov mala každá vysoká škola svoj elektronický systém hodnotenia, ďalej Čierna listina neprijateľných zmluvných podmienok – elektronické oko spravodlivosti a Otvorené súdy. Cieľom víťazného tretieho projektu je prepojiť súdne pojednávania, súdne rozhodnutia a všetky udalosti, ktoré sa dejú v slovenskom súdnictve v jednom portáli.
Prvý ročník súťaže zhodnotil pre TASR Boris Strečanský, riaditeľ Centra pre filantropiu slovami: "Je to taký testovací pilot. Začali sme to robiť pred letom a spustili sme to na jeseň. Bola to pre nás veľká neznáma, ako sa to podarí. Prekonalo to naše očakávania."
Podľa Strečanského ide v súťaži ReŠtart nielen o víťazov, ale aj o komunitu ľudí, ktorá sa okolo nej stretla. "Mali sme víkendový Hack Camp, dobrovoľnícke podujatie na Stanici v Žiline, v kultúrnom centre, kde sa stretli ľudia, ktorí sa navzájom ani nepoznali a začali spolu robiť na týchto veciach a dodnes sú v spoločných tímoch. A myslíme si, že im to vydrží aj naďalej," poznamenal Strečanský a vysvetlil ďalšie zámery s ocenenými autormi: "Budú doťahovať projekty do realizačnej podoby tak, aby ich mohla verejnosť využívať."
O víťazných projektoch rozhodovalo široké spektrum účastníkov galavečera. Svojimi hlasmi rozhodli o ocenených členovia súťažných tímov, hostia z diplomatického prostredia, veľvyslanci z viacerých krajín EÚ a USA, predstavitelia slovenského podnikateľského sveta, IT firiem, zástupcovia reklamných agentúr, právnických spoločností a neziskových organizácií, ktoré sa venujú boju proti korupcii a správe vecí verejných.
Počas večera udelili aj ďalšie ocenenia. Cenu za najlepšie odprezentovaný projekt si odniesli tvorcovia nápadu UniValue. Projekt Spojka získal od Centra pre filantropiu ocenenie za "spájanie ľudí s nápadmi". Spoločnosť SK-NIC ďalej ocenila súťažiacich, ktorí získali najviac príspevkov na darcovskom portáli Ľudia ľuďom.
Gala podujatie spestril netradičný koncert v podaní Philanthropy Band. Známe skladby z rokenrolovej epochy zahral spontánny projekt, ktorý tvorili grécky, americký, rumunský veľvyslanec na Slovensku, zástupcovia ďalších ambasád, primátor Banskej Bystrice a speváčka Janet Livingstone, Američanka žijúca na Slovensku.
Súťaž ReŠtart Slovensko spustili v septembri tohto rok nezisková organizácia Centrum pre filantropiu a americká nezisková organizácia TechSoup Global s cieľom podporiť čo najviac online riešení, ktoré naštartujú spoločenskú zmenu. Projekty finalistov nájdu záujemcovia na www.restartslovensko.sk.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam. Obrazová redakcia TASR vydáva k správe videozáznam a fotoreportáž.