Spúšťačom opatrenia bol prípad smrti utýranej Lucky z Bratislavy. Malé dievčatko utýral jej otčim. Mŕtvolu ukrýval spolu s jej matkou v zatvorenej izbe svojho bytu. Polícia sa o smrti dieťaťa dozvedela až o tri roky neskôr. Súd, ktorý sa prípadom zaoberal, uviedol, že pochybili aj úrady.
„Orgán sociálno-právnej ochrany a sociálnej kurately je povinný prešetriť každé podanie alebo každý impulz, ktorý príde z akékoľvek zdroja, aj anonymného,“ uviedla pre TA3 Jana Lukáčová, hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Podľa nových pravidiel, ak si úrady nebudú môcť bežným spôsobom overiť v akých pomeroch dieťa žije, môžu sa obrátiť na súd a žiadať o povolenie na prehliadku domácnosti. Podľa slov hovorkyne ministerstva spravodlivosti Alexandri Donevovej ide až o poslednú možnosť: „Táto možnosť je až úplne poslednou možnosťou, ktorú môže využiť, pod prísnym dohľadom súdu.“ Pracovníci sociálky budú môcť vstúpiť do obydlia za asistencie polície.
Vstup na základe súdu by mal nasledovať po nedobrovoľnom súhlase rodičov vpustiť sociálku do domácnosti, pričom sociálni pracovníci musia o svojom úmysle informovať vopred, uvádza TA3.
Sociálni pracovníci budú zároveň podľa právnika Igora Šumichrasta povinní preukázať skutočnosti nasvädčujúce tomu, že v ohrození je život alebo zdravie maloletého dieťaťa. Zároveň budú musieť preukázať skutočnosť, že tieto informácie nebolo možné preukázať žiadnym iným zákonným spôsobom.
Súd bude musieť udeliť povolenie na prehliadku najneskôr do 24 hodín.
Nové pravidla začnú platiť od budúceho roka.