Bratislava 23. januára (TASR) – Most – Híd chce deliť Vyššie územné celky (VÚC), aby politicky ovládol južné regióny a dosiahol územnú autonómiu. Na margo petície za referendum o vytvorení systému osemnástich VÚC, ktorú organizuje budúci líder eurokandidátky Mosta – Híd Zsolt Simon, to vyhlásil prvý podpredseda Slovenskej národnej strany Rafael Rafaj.
"Keby nebolo zrejmé, že uchádzač o miesto europoslanca Zsolt Simon zneužíva petičné právo občanov Slovenska na svoju osobnú propagáciu a kampaň, nestál by jeho návrh na vytvorenie osemnástich žúp ani za povšimnutie. Je však podpredsedom parlamentnej strany a svojimi iniciatívami ohrozuje územnú integritu a záujmy Slovenskej republiky," vyhlásil Rafaj.
"Keďže sa v svojej dvojitej hre snaží zneužiť aj prirodzený lokálpatriotizmus Slovákov, treba návrh principiálne i politicky odmietnuť ako scestný a etnický iredentizmus. Politicky chce Most-Híd deliť župy, aby ovládol tie južné a dosiahol územnú autonómiu," tvrdí podpredseda SNS. Dodáva, že ak chce osobne Zsolt Simon "úporne kandidovať aj na europoslanca, mal by sa viac venovať poľnohospodárskemu hnoju ako administratívnemu prehnojovaniu Slovenska".
Slovensko podľa Rafaja nepotrebuje územno-správne drobenie a "viac ako 200-percentné rozšírenie byrokratických župných centier," ale efektívne sceľovanie na porovnateľnú úroveň Európskou úniou (EÚ). Drobenie krajov by podľa neho oslabilo aj postavenie slovenských vyšších samosprávnych jednotiek voči Bruselu a ostatným európskym regiónom pri uchádzaní sa o európsku rozvojovú pomoc. "Návrh zvyšuje podiel územno-správnych centier na južnom Slovensku z jedného na päť a zvyšuje aj celkový podiel týchto územno-správnych jednotiek zo súčasných 12 na 27 percent," konštatuje Rafaj.
"Na porovnanie: Dvakrát ľudnatejšie Česko má 14 krajov a priemer 729-tisíc obyvateľov na jeden kraj. Šesťapolkrát väčšie Poľsko s 38 miliónmi obyvateľov má iba 16 vojvodstiev, pričom najväčšie má takmer toľko obyvateľov ako celé Slovensko (5,07 mil). Súčasný najpočetnejší Prešovský samosprávny kraj, ktorý by návrh delil na ďalšie tri jednotky, nedosahuje ani v súčasnosti (814-tisíc) počtom najmenšie poľské vojvodstvo s 1,02 mil obyvateľmi," počíta predseda SNS.
"Simonovo odvolávanie sa na historický model nielen kríva na obe nohy, ale je aj slepé, pretože územne dvakrát väčšie Maďarsko s 19 župami a priemerom 526 tisíc obyvateľov na jednotku je porovnateľné so slovenským stavom aj pomerom k počtu krajov, aj priemerným počtom obyvateľstva (676 tisíc na Slovensku). Ak by však etnickí Maďari na Slovensku uspeli, územno-administratívna jednotka by sa u nás scvrkla len na približne 300 tisíc ľudí, čo je voči európskemu štandardu už priepastný nepomer," dodáva.
"SNS naopak už desaťročie volá po efektívnej reforme a redukcii vyšších územných celkov na optimálny model 3+1. Podpredseda Most-Híd predviedol, ako sa dá zneužiť ústavné petičné právo nie na úžitok občanov, ale na politické a iredentistické ciele. Ak politikom Most-Híd k životu tak veľmi chýbajú historické župy, môžu za nimi vycestovať k nášmu južnému susedovi. Najlepšie s jednosmerným lístkom," uzatvára Rafaj.
Súčasných osem krajov by podľa poslanca Národnej rady (NR) SR a podpredsedu Mostu-Híd Zsolta Simona sa malo zmeniť na 18 samosprávnych celkov. Zmenu územnosprávneho členenia Slovenska chce riešiť prostredníctvom referenda. Petíciu za jeho vypísanie odštartoval 21. januára v Rimavskej Sobote, kde sa v tejto veci zišiel so zástupcami samosprávy spadajúcej do územia historickej Gemerskej župy. Väčšina z približne 60 prítomných starostov avizovala, že sa do zbierania podpisov zapojí.
Simon pre TASR uviedol, že súčasný model s ôsmimi samosprávnymi krajmi sa neosvedčil a zámer premiéra Roberta Fica (Smer-SD) vytvoriť 3 + 1 kraj je krok nesprávnym smerom. "My navrhujeme model 18 žúp tak, aby sa zefektívnilo riadenie jednotlivých regiónov," povedal Simon. Pri súčasnom delení podľa neho sídla samosprávnych krajov bohatnú, ale zvyšok regiónu zaostáva.
Dôkazom je podľa Simona aj juh banskobystrického kraja, najmä okresy Lučenec, Rimavská Sobota a Revúca. "Pri modeli 3 + 1 by to bolo ešte horšie. Tí istí ľudia by totiž riešili napríklad regionálny problém Gemera a zároveň aj Kysúc, čo sú však neporovnateľné regionálne rozdiely" vysvetlil poslanec.
Simon predpokladá, že rozdelenie Slovenska podľa jeho návrhu by prinieslo úsporu verejných prostriedkov. "V prvom rade by sa spojili voľby vyššej samosprávy s voľbami starostov. Primátori a starostovia by sa automaticky stali poslancami župy, ich hlas by zodpovedal počtu ľudí, ktorých zastupujú a zostal by im len plat v obci. Zároveň navrhujeme, aby sa zrušili súčasné okresy a cez prenesené kompetencie by úlohy súčasných obvodných úradov vykonávala župa," priblížil iniciátor petičnej akcie Simon.