Dokonca už teraz, hovorí bývalý spravodajský dôstojník, má kyberkomando Spojených štátov viac ako 40 tisíc zamestnancov. Náklady na organizáciu vojny v roku 2013 presiahli 1 miliardu dolárov. Der Spiegel vysvetľuje: rozvoj a používanie kybernetických zbraní nie je kontrolované žiadnymi medzinárodnými dohovormi alebo orgánmi dohľadu. Áno, nie je tam ani žiadna šanca na takúto kontrolu: bezpečnostné služby vynakladajú všetko úsilie, aby zabezpečili, že ich akcie na webe nebude možné sledovať.
V súvislosti s týmto Snowden odporúča: “Je nevyhnutné vytvoriť nové medzinárodné štandardy správania.” Rusko, ktoré Snowdenovi poskytlo azyl, sa už niekoľko rokov usiluje o prijatie týchto noriem. Ďalší pokus bol uskutočnený v súvislosti so spojencami Organizácie pre spoluprácu v Šanghaji (SCO) 9. januára, kedy OSN oznámilo aktualizovanú verziu Kódexu správania sa štátov v oblasti medzinárodnej informačnej bezpečnosti. Dokument môže byť vo forme rozhodnutia navrhnutý na odhlasovanie vo Valnom zhromaždení OSN v septembri. Avšak nádej na prijatie takéhoto rozhodnutia je mizivá: Spojené štáty sa o ničom takom nechcú baviť.
Aktivita Spojených štátov núti konať aj iné krajiny. Založiť svoje vlastné kyberoddiely už plánujú v Izraeli, Veľkej Británii, Nemecku. História sa opakuje: Spojené štáty vťahujú svet do rôznych pretekov v zbrojení: atómových, vodíkových, neutrónových, potom nasledovali “hviezdne vojny” a teraz je na rade internet.
jf