Balkánsky štát tak patrí medzi zlomok členských krajín EÚ, ktorých lídri obhajujú ukončenie sankcií proti Rusku. Brusel vlani zaviedol reštrikcie proti Moskve pre anexiu Krymu a podporu ukrajinských separatistov. Ruská ekonomika sa v dôsledku sankcií a tiež pre nízke ceny ropy prepadla do recesie, prvej od roku 2009.
“Slovinsko chce vidieť ukončenie sankcií, ktoré EÚ uvalila na Ruskou, keďže škodia obchodu medzi oboma krajinami,” povedal Cerar a dodal, že Slovinsko bude presadzovať túto požiadavku v rámci EÚ, ale konečné rozhodnutie musia prijať všetky štáty bloku.
Lídri EÚ predĺžili sankcie proti Moskve do konca januára 2016 a ich prípadné zrušenie musia jednomyseľne schváliť všetci členovia únie. Slovinsko a aj ďalší odporcovia sankcií, napríklad Grécko, sa pritom pri vstupe do únie zaviazali, že budú stáť na strane väčšiny.
Sankcie proti Rusku tvrdo zasiahli dvoch najväčších slovinských exportérov: výrobcu bielej techniky Gorenje aj farmaceutickú spoločnosť Krka. Export zo Slovinska do Ruska sa v 1. štvrťroku 2015 prepadol zhruba o tretinu v porovnaní s posledným kvartálom 2014.