Čo vlastne Eastring znamená? Nielen pre Slovensko je najprijateľnejší variant projektu Eastring na trase z Turecka cez Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a napojenie na súčasný tranzit Eustreamu vo Veľkých Kapušanoch. Tento projekt sprístupňuje krajinám Balkánu doteraz nedostupné európske plynové huby (napr. rakúsky Baumgarten), a to fyzickým potrubným prepojením.
Tento projekt súčasne diverzifikuje prepravné trasy pre krajiny Balkánu, zabezpečuje fyzické prepojenie Balkánu zo severu aj z juhu. Súčasne projekt vytvára koridor pre export plynu z domácej produkcie Rumunska, ale najmä po realizácii projektu by bol naďalej využívaný hlavný tranzitný systém plynu na Slovensku. Pri všetkých problémoch s diverzifikáciou prepravných trás plynu a s jasným stanoviskom Ruska obísť Ukrajinu je toto riešenie pre Slovensko najlepšie.
Experti predpokladajú, že obojsmerný plynovod by v konečnej fáze mohol mať kapacitu 40 miliárd kubických metrov plynu ročne a prepojiť plynárenské uzly v západnej Európe so zdrojmi v Azerbajdžane, Turkménsku, Iraku, na Cypre či v Rusku. Slovensku by na oplátku pomohol udržať pozíciu silného hráča na trhu so zemným plynom.
Predseda predstavenstva Eustreamu Tomáš Mareček víta ústretovosť a ochotu zástupcov Bulharska, Maďarska a Rumunska spolupracovať: „Veľké medzinárodné projekty sa bez politickej podpory nezaobídu. Jasná politická podpora dokáže projekty, ktoré sa javia extrémne náročné priblížiť rýchlejšie k realite. Je v záujme všetkých, ak politici spolupracujú s firmami v prospech ľudí na posilnení energetickej bezpečnosti celého regiónu. V Rige takúto spoluprácu bolo možné vidieť,“ zdôraznil Tomáš Mareček.
Eastring je jedným z plynových projektov a má aj konkurenciu. Slovenskému projektu konkuruje najmä Ruskom sponzorovaná európska časť Turkish Streamu. Tzv. plynovod Tesla by mal prepojiť plynárenský uzol v Grécku a pokračovať do Macedónska, Srbska, Maďarska až do rakúskeho Baumgartenu. Riaditeľ zahraničného rozvoja a vzťahov s verejnými inštitúciami Eustreamu a bývalý predseda českej vlády Mirek Topolánek sa domnieva, že Európska komisia s väčšou pravdepodobnosťou projekt Tesla nepodporí.
„Nemyslím si, že by Európska komisia podporila projekt, ktorý by viedol cez Grécko, Macedónsko, Srbsko a Maďarsko – teda projekt s veľmi silným geopolitickým vplyvom Ruska. Eastring nebude mať problém klasifikovať sa ako „Projekt spoločného záujmu“ EÚ. Komerčne životaschopný je však aj bez európskych dotácií,“ zdôraznil Mirek Topolánek.
Pred takmer 2 týždňami (13. mája) zaradilo Združenie európskych prepravcov plynu (ENTSOG) projekt Eastring do svojho desaťročného plánu rozvoja prepravných sietí. Vedenie Eustreamu oficiálne zaradenie Eastringu medzi európske projekty zo strany tejto najdôležitejšej európskej inštitúcie v oblasti prepravy plynu považuje za „mimoriadne významný krok pre realizáciu projektu.“
Viacerí európski experti na margo realizácie jednotlivých plynových projektov v Európe prízvukujú, že v sankčnej obchodnej a personálnej „vojne“ EÚ verzus Rusko je možné všetko – teda aj nečakané, bleskové rozhodnutia o zmenách projektov, ktorých investičné náklady sa pohybujú v desiatkach miliárd eur. Tak zo strany EÚ, ako aj Ruska. Podotýkajú, že súčasné vzťahy sa viac podobajú na činy, ktoré sa riadia tzv. vyššou mocou, ktorá je obvykle chápaná ako okolnosti, ktoré nastali nezávisle na vôli zmluvných strán. Ako to všetko dopadne?…
eu