Odbor slovenský jazyk a literatúra sa študuje prevažne v rámci štúdia slovakistiky, teda ako odborové štúdium, alebo ako cudzí jazyk, no aj v rámci interdisciplinárnych štúdií – slavistika. Výučbu slovenčiny ako cudzieho jazyka vlani ponúkalo 23 zahraničných univerzít v 15 krajinách sveta. Často ju zabezpečujú vyslaní lektori zo Slovenska pre 1 191 študentov na rôznych formách, úrovniach a stupňoch. Minulý rok pôsobilo v zahraničí 12 učiteľov národného jazyka. Štyria boli vyslaní do Maďarska, dvaja do Rumunska, päť na Ukrajinu a jeden do Francúzska.
Slovenčina sa vyučuje predovšetkým na univerzitách, na ktorých má dlhú tradíciu súvisiacu s jej minulosťou pred vznikom samostatnej republiky. Ide najmä o štáty, kde žije početná slovenská menšina. Medzi takéto krajiny patrí Bulharsko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko a Ukrajina. Najdlhšia tradícia, takmer 60-ročná, je na univerzite v Segedíne, Bukurešti, Ľubľane a Budapešti.
Správa o stave vzdelávania Slovákov žijúcich v zahraniční a o postavení slovakistiky na univerzitných pracoviskách informuje, že lektori pôsobia na univerzitách v Belehrade, Novom Sade, Budapešti, Segedíne, Bukurešti, Varšave, Krakove, Katoviciach, Regensburgu, Clermont Ferrand, Užhorode a Viedni. Z toho najviac študentov študuje slovenčinu na základných školách v Maďarsku (3 600) a Srbsku (3 062), nasleduje za nimi Rumunsko (494) a Poľsko (153).
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič prezradil, že značný záujem o vzdelávanie v slovenskom jazyku prejavujú krajania i v ďalších európskych štátoch. „Väčšinou je realizované na princípe dobrovoľnosti vo víkendových školách, jazykových krúžkoch či prostredníctvom krajanských organizácií. Ide o také destinácie, ktoré boli pred rokom 1989 cieľom emigračnej vlny, ako USA, Argentína, Kanada, Austrália. Ale aj krajiny, kde po roku 1989 odišiel vyšší počet Slovákov z dôvodu pracovných príležitostí , napríklad Írsko, Veľká Británia, Nemecko, Rakúsko,“ uviedol Čaplovič pre oficiálnu stránku ministerstva školstva.
Lívia Godová