Niektorí analytici v Európe sa začali domnievať, že treba znižovať obchodné vzťahy s Ruskom v oblasti dodávok surovín – plynu a ropy. Určitá časť z nich má pomerne diletantské predstavy o tom, ako sa uzatvárajú a prebiehajú podobné obchody a ako sa na svetových trhoch vytvárajú ceny ropy a plynu. Podobní „poradcovia“ poriadne komplikujú situáciu na trhoch Európy a prihrievajú polievočku konkurencii z Ázii a spoza oceánu.
Našťastie na Slovensku a v Rusku je dostatok odborníkov, ktorí vedia posúdiť situáciu objektívne a profesionálne. Naši experti tvrdia, že predovšetkým treba brať do úvahy národné záujmy a uzatvárať zmluvy, ktoré sú výhodné pre vlastnú krajinu. Práve to sa snažia robiť. Podobne konajú aj ruskí partneri.
Predseda výboru Štátnej dumy Ruska pre energetiku Ivan Gračov vysvetľuje, že nie všetky moderné tendencie vždy sú tie najužitočnejšie: „Preradiť všetko na spot – to je hlúpa myšlienka! Stačí sa pozrieť na úroveň kolísania cien ropy na trhu za posledných 20 rokov. Niekedy je to až 5-násobný rozdiel! Takže absolútne nie je možné predpovedať, aké budú ceny ropy či plynu o 20-30 rokov. Niektorí európske experti zle oceňujú situáciu a ponúkajú zlé riešenia. Ak pôjdeme touto cestou, o niekoľko rokov nedokážeme investovať do rozvoja tohto odvetvia a realizácie veľkých projektov. Vlastne potom nezískame kapitál na investovanie do veľkých ložísk na základe spotovej informácie. Keby všetko bolo také jednoduché a volili by sme iba ľahšie cesty, nevznikol by ani Severný prúd, ani iné projekty. Preto obchod s energetickými zdrojmi sa má budovať súčasne na trhových, spotových zmluvách, ale zároveň aj na dlhodobých zmluvách, zaručujúcich potrebný objem investícií. Prečo v Európskej únii akosi nevedia pochopiť, že všetky moderné hospodárske systémy majú kombinovaný charakter? Teší nás, že to chápu na Slovensku a táto krajina si podpísaním zmluvy zvolila stabilitu, efektivitu a dobré perspektívy,“ zdôraznil.
Tlačová hovorkyňa ministerstva hospodárstva Slovenska Miriam Žiaková prezradila, že zmluvu o dodávkach ropy na Slovensko podpíšu v Moskve 5. decembra. „Je to rámcová dohoda, v ktorej sa neuvádza, ktorý konkrétny podnik bude dostávať ropu. Taká istá zmluva existovala aj predtým, jednoducho pokračujeme v spolupráci, aby v budúcnosti boli zaručené dodávky ropy na Slovensko. Na základe tejto zmluvy každá jednotlivá slovenská spoločnosť bude môcť uzavrieť vlastnú zmluvu a získať určité množstvo ropy. Slovensko nepovažuje dlhodobé zmluvy za zastaraný mechanizmus energetickej spolupráce s Ruskom. Pre nás dodávky ruskej ropy sú mimoriadne dôležité. Zariadenia v našich rafinériách sú prispôsobené ruskej rope. Keby sme sa rozhodli dovážať ropu z iných krajín, bolo by treba zmeniť celý technologický proces v našich podnikoch, Okrem toho považujeme Rusko za stabilného dlhodobého dodávateľa. Nebojíme sa podpisovať zmluvu s Ruskom v situácii klesajúcich cien ropy. Nemáme dôvod nedôverovať nášmu ruskému partnerovi, ktorý vždy plní prevzaté na seba záväzky,“ zdôraznila Miriam Žiaková.
eu