Slovensko je úžasná a fascinújúca krajina. Pozrite si 7 zaujímavostí, kvôli ktorým nemusíte cestovať za hranice

❚❚

Bratislava 18. apríla 2016 (HSP/Foto:TASR,wikipedia)

 

Kto vytesal gule z kameňa?

Celá naša planéta je pokrytá záhadnými miestami a útvarmi. Bokom nestojí ani Slovensko. V kysuckých lesoch okolo Čadce v pieskovcovom pásme širokom 500 m a dlhom 15 km sa ukrývajú kamenné gule. Spôsob vzniku týchto presných geometrických útvarov nie je zatiaľ vysvetlený.

.
Na Kysuciach neďaleko Čadce v osade Megonky sa nachádza geologická rarita európského významu. V lome a v prírode boli objavené kamenné gule rôznych rozmerov, ktorých však vo svojom nálezisku veľmi ubúda. Stávajú sa ozdobou v záhradach a parkoch súkromných osôb a firiem. Lom je v súkromnom vlastníctve, už sa v ňom neťaží a  jeho vyhlásenie za chránenú prírodnu pamiatku sa zatiaľ nepodarilo zrealizovať. Posledné tri gule tak čakajú na toho, kto si ich odvezie.  Pohľad na kamenné gule v lome Megonky neďaleko Čadce
Na Kysuciach neďaleko Čadce v osade Megonky sa nachádza geologická rarita európského významu. V lome a v prírode boli objavené kamenné gule rôznych rozmerov, ktorých však vo svojom nálezisku veľmi ubúda. Stávajú sa ozdobou v záhradach a parkoch súkromných osôb a firiem. Lom je v súkromnom vlastníctve, už sa v ňom neťaží a jeho vyhlásenie za chránenú prírodnú pamiatku sa zatiaľ nepodarilo zrealizovať. Posledné tri gule tak čakajú na toho, kto si ich odvezie.
Pohľad na kamenné gule v lome Megonky neďaleko Čadce

Väčšina z nich má priemer jedného metra, niektoré aj tri metre a vážiace okolo tridsať ton. Ich guľovitý tvar je nápadne presný. Nemôže to však byť dielo ľudských rúk, pretože niektoré síce ležia roztrúsené po okolí, mnohé sú vrastené do pieskovca z ktorého sa zvetrávaním dostávajú von.

Ak by to aj bolo dielo ľudí, muselo by byť vytvorené pred miliónmi rokov. Je zaujímavé, že sú z iného materiálu ako okolitá pieskovcová hornina. Tvoria ich zlepence zo vzácnych rôznorodých materiálov. Ich najväčším náleziskom sú lomy Megoňka a Klokočov. Práve v Megoňke sa nachádzajú najväčšie trojmetrové gule. Neďaleko sa nachádza Hromová guľa, ktorá nápadne priťahuje blesky. Keďže je z kameňa, zostáva záhadou, čo túto schopnosť spôsobuje.

.

Významné náleziská kamenných gúľ sú v Kostarike, Mexiku, Austrálii a na Novom Zélande. Najnovšie sa objavilo nálezisko v Bosne a Hercegovine. Najväčšie nálezisko, čo do rozlohy, sa však nachádza na Slovensku.

 

Záhada veže Spišského hradu

História najväčšej stredoeurópskej stavby svojej doby, Spišského hradu, sa nám zdala byť jasnou.

 

.
Na snímke severovýchodný pohľad na Spišský hrad v Spišskom Podhradí . Foto: Oliver Ondráš
Na snímke severovýchodný pohľad na Spišský hrad v Spišskom Podhradí . Foto: Oliver Ondráš

Travertínové bralo bolo osídlené už päť tisícročí p.n.l.. Od prvého storočia p.n.l. bola osídlená Keltmi, potom už hovoríme o Slovanoch. Pri rekonštrukcii hradu sa našli základy veže omnoho väčšej a staršej ako dnešná dominanta hradu. Základy sú impozantných rozmerov. Múry sú štvormetrové a priemer veže je 23 metrov. V strede sa nachádza podporný stĺp s trojmetrovým priemerom. Veža  takých rozmerov musela byť vysoká 15 až 20 metrov. V jej základoch sa našli opracované kamene z ešte staršej stavby. Kto vežu postavil? Ako veža zanikla? Dnes vieme, že to bola geologická katastrofa.

 

Miesto pôvodnej veže spišského hradu. Foto: Milan Kapusta
Miesto pôvodnej veže spišského hradu. Foto: Milan Kapusta

Obrovský kus brala sa odlomil a zrútil do doliny. Zlom zasiahol i vežu. Alebo to bola ona sama, ktorá to svojou mohutnosťou spôsobila? Dnes si možno už len predstaviť, aký to musel byť úctu vzbudzujúci pohľad na mohutnú stavbu, ktorá sa vypínala nad širokým okolím. Spišský hrad je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Minulosť a  prítomnosť svetového rekordéra

.

Až do roku 1955 bola visutá lanovka na Lomnický štít svojimi technickými parametrami svetovým rekordérom v prevýšení a dĺžke dráhy. So stavbou sa začalo v roku 1936 a mala dva úseky.

Na snímke visutá lanovka opúšťa údolnú stanicu na Skalnatom Plese a mieri na Lomnický štít vo Vysokých Tatrách. Foto:  Oliver Ondráš
Na snímke visutá lanovka opúšťa údolnú stanicu na Skalnatom Plese a mieri na Lomnický štít vo Vysokých Tatrách. Foto: Oliver Ondráš

 

Prvý úsek z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso cez medzistanicu Štart bol ukončený za jeden a pol roka v decembri 1937. Úsek bol dvojsmerný a dve kabíny sa stretávali v stanici Štart. Budovy staníc projektoval Dušan Jurkovič. Najväčšia polyfunkčná budova je na Skalnatom plese. Donedávna okrem lanoviska mala aj hotelovú časť (Encián) a reštauráciu. Stavba horného úseku trvala do roku 1941. Napriek obtiažnosti terénu,a nestálosti počasia, stavba napredovala pomerne rýchlo i keď si predstavíme že spočiatku bol materiál vynášaný na vrchol nosičmi.

Pohľad na panorámu centrálnych Tatier s Lomnickým štítom zo Starej Lesnej Foto: Oliver Ondráš
Pohľad na panorámu centrálnych Tatier s Lomnickým štítom zo Starej Lesnej Foto: Oliver Ondráš

Horná časť stanice bola spolu s astronomickým observatóriom, najvyšším na Slovensku, dokončená v roku 1941. Najťažšie úseky sa teda stavali už za existencie prvého Slovenského štátu, čo bol pre mladý štát slušný výkon. Na vrchol premáva jedna kabína na závesnom lane bez podpery. Po postavení veľkokapacitnej kabínkovej lanovky z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso bol spodný úsek v roku 2000 odstavený, a dnes je už demontovaný. Spodná budova a jedna podpera z oboma kabínami má slúžiť ako múzeum.

 

Päťstoročná tradícia technického diela

V minulosti na zlato bohatých vrchoch, medzi Kremnicou a Turčekom, sa nachádza banské technické dielo z 15 storočia. ktoré svojou unikátnosťou je ojedinelé nielen na Slovensku, ale i vo svete, Turčekovský vodovod. V minulosti privádzal vodu z prítokov rieky Turiec a ústil do Hrona.

Turčekovský vodovod. Foto:  wikipedia
Turčekovský vodovod. Foto: wikipedia

Slúžil na pohon banských strojov v kremnickej oblasti a povrchových zariadení. Vodovod je funkčný dodnes. Celé dielo má 34 km a prevýšenie 7oo m. Na objekte sa nachádza 9 štôlní, akvadukt, dve akumulačné vodné nádrže, usadzovacia nádrž, vyrovnávacia nádrž, šachta a tri stupne vodných elektrární. Slúžil na pohon strojov v štôlňach a slapoch, kremnických mlynoch a papierňach, zásoboval vodou mesto Kremnica a neskôr slúžil i na napájanie parných lokomotív.

Voda sa privádzala na najvyšší bod údolia a odtiaľ sa rozvádzala k banským dielam v Kremnici a okolí.

V súčasnosti slúži na výrobu elektrickej energie vo dvoch povrchových hydroenergetických stupňoch. Tretí stupeň sa nachádza v šachte pod zemou v hĺbke 144m. Bol prvou podzemnou vodnou elektrárňou v Európe. Pri Turčeku preteká vodovod geografickým stredom Európy.

.

 

Telgártska slučka

V tomto roku uplynie už 85 rokov od zahájenia výstavby železničnej trate Červená skala- Margecany. Tam kde trať prechádza jednou z najkrajších scenérií Slovenka, pri prameni Hrona pod Kráľovou holou, boli vybudované technicky najzaujímavejšie železničné objekty.

Telgártsky viadukt Foto:wikipedia, Ján Sokoly
Telgártsky viadukt Foto:wikipedia, Ján Sokoly

Najpozoruhodnejšou stavbou je špirálovitá slučka pri Telgárte dlhá 1239 m s prevýšením 31 m. V nej je položený tunel v oblúku s polomerom 400 m. Tesne nad tunelom je Telgártsky viadukt vysoký 22 m s prvou betónovou oblúkovou konštrukciou u nás. Za ním je 18 m vysoký v oblúku položený druhý viadukt nad údolím Chramošky s deviatimi kamennými oblúkmi. Potom trať vchádza do Hronského tunela a v zápätí do vrcholového Besníckeho tunela. V ňom sa nachádza vrcholový bod trate vo výške 957 m. Je to najvyšší bod železničných tratí s normálnym rozchodom na Slovensku. Tu trať opúšťa Horehronskú dolinu a vchádza do oblasti Gemera prechádza cez ďalšie prekrásne prírodné scenérie. Systém Telgártskej slučky je zaradený medzi národné technické  pamiatky.

 

.

Aragonitová jaskyňa

Aragonitový klenot svetového dedičstva. Ochtinská aragonitová jaskyňa je vo svetovom meradle unikátnym výtvorom, ktorý svojou rôznorodosťou upúta každého návštevníka.

Na snímke  unikátna aragonitová výzdoba v Ochtinskej aragonitovej jaskyni. Fotot:  Ján Siman
Na snímke unikátna aragonitová výzdoba v Ochtinskej aragonitovej jaskyni. Fotot: Ján Siman

Nachádza sa v Slovenskom Rudohorí. Je z prvohorných vápencov a preto má aragonitovú výzdobu, ktorú tvoria ihlicovité, obličkovité, špirálovité hroty a trsy mliečneho aragonitu. Na rozdiel od druhohorných vápencov, ktoré vytvárajú kvapľové jaskyne. Považuje sa za najkrajšiu na svete. Je jediná v Európe, a jedna z troch na zemi. Je zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Údolím Muránskej planiny

.

Ozubnicová trať s normálnym rozchodom, Tisovec – Pohronská Polhora je jedinečné zariadenie v stredoeurópskom meradle a jedna z dvoch doposiaľ prevádzkovaných tratí na svete. Železničná trať prekonáva strmé stúpanie a následne spád cca 50% v úseku Pohronská Polhora – Zbojská – Bánovo čo je umožnené zvláštnou konštrukciou zvršku súpravy. Na 16-tich kilometroch trate Tisovec – Pohronská Polhora, ktorá sa kľukatí malebným údolím Národného parku Muránska planina, sa nachádzajú postupne smerom od Tisovca , oblúkovitý 800 m dlhý tunel, tri viadukty vysoké 20, 31 a 36 metrov a dlhé 105, 175 a 200 metrov a  dvojdielna ozubnica dlhá 5.836 metrov.

Ozubnica – Muránska planina. Zdroj: Občianske združenie Zubačka
Ozubnica – Muránska planina. Zdroj: Občianske združenie Zubačka

V súčasnosti už jazdí na trati aj pôvodný parný ozubnicový rušeň. Nefunkčný rušeň sa našiel v Rumunsku, doviezol sa na Slovensko a zrekonštruoval v pôvodnej podobe. Zriadilo sa aj múzeum trate v Tisovci.

Na snímke jeden z vagónov historickej ozubnicovej železnice v Tisovci. Fotot: Ján Siman
Na snímke jeden z vagónov historickej ozubnicovej železnice v Tisovci. Fotot: Ján Siman

K jazde súčasným historickým vláčikom patrí aj zastavenie a pobyt na Salaši Zbojská. Pri návšteve Tisovca je možné vidieť, čo však nemá so železnicou nič spoločné, najdlhšiu fujaru trombitu na svete dlhú 20 metrov a vážiacu 70 kg. Je uložená v priestoroch kultúrneho stánku v Tisovci.

V januári 2008 bola ozubnicová trať Tisovec – Pohronská Polhora vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku Slovenskej republiky.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:16

Švédsky výrobca batérií pre elektromobily Northvolt vo štvrtok uviedol, že požiadal súd v USA o ochranu pred veriteľmi, aby reštrukturalizoval svoj dlh a zreorganizoval svoje podnikanie.

Včera 20:16

Americký republikánsky politik Matt Gaetz stiahol vo štvrtok svoju kandidatúru na ministra spravodlivosti vo vláde novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Súvisí to s nesúhlasom republikánov v Senáte, ktorých podporu by potreboval na potvrdenie vo funkcii.

Včera 19:56

Poľsko patrí medzi členské štáty EÚ, ktoré prijímajú “osvedčené postupy” na uľahčenie prístupu ukrajinských detí k vzdelaniu. Uvádza sa to v správe, ktorú v stredu zverejnila Rada Európy (RE). Rada naznačila, že deti vysídlené pre konflikt na Ukrajine potrebujú udržateľné dlhodobé riešenia.

Včera 19:51

Tržby skupiny Kofola ČeskoSlovensko vzrástli v treťom kvartáli o 33 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka a dosiahli tak úroveň viac ako 136 miliónov eur. Darilo sa pritom všetkým pilierom skupiny vrátane novozačlenených pivovarov, informovali vo štvrtok predstavitelia spoločnosti.

Včera 19:51

Popredný ukazovateľ vývoja americkej ekonomiky v októbri 2024 klesol. A o niečo viac, ako sa očakávalo. Ukázal to vo štvrtok najnovší prieskum inštitútu Conference Board.

Včera 19:41

Prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Khan vo štvrtok vyzval členské štáty ICC aj ostatné krajiny na uplatňovanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a vodcu ozbrojeného krídla palestínskeho hnutia Hamas Muhammada Dajfa. Súd vydal zatykače pre podozrenia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

Karim Khan
Na snímke prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Khan
Včera 19:39

Rusko považuje zastavenie dodávok plynu do Rakúska za úplne opodstatnené. Uviedlo to vo štvrtok ruské ministerstvo zahraničných vecí. TASR správu prevzala z DPA.

“Nemáme v úmysle zapojiť sa do charity v tomto prípade,” povedala hovorkyňa ministerstva Maria Zacharovová podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS.

Včera 19:27

Vlaňajšia korunovácia britského kráľa Karola III. a kráľovnej Kamily stála 72 miliónov libier (86,4 milióna eur), uvádza sa vo štvrtkovej vládnej správe, pričom náklady na túto udalosť boli o polovicu nižšie ako náklady na pohreb kráľovnej Alžbety II. v roku 2022.

Včera 19:26

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková kritizovala úroveň dodržiavania ľudských práv v Azerbajdžane. Urobila tak pri návšteve na klimatickej konferencii COP29 v azerbajdžanskej metropole Baku.

Včera 19:26

Dánska armáda vo štvrtok potvrdila, že monitoruje čínsku loď na sypaný náklad v tej oblasti Baltského mora, kde sa v uplynulých dňoch pretrhli dva podmorské káble.

Včera 18:50

Európska únia (EÚ) by sa mala snažiť o konštruktívnu spoluprácu v oblasti obchodu s nastupujúcou administratívou novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa. Ale musí byť tiež pripravená zasiahnuť koordinovaným spôsobom, ak Spojené štáty zavedú nové clá na dovoz z 27-členného európskeho bloku. Zhodli sa na tom vo štvrtok európski ministri obchodu.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na videosnímke, ktorú vydali v stredu 20. novembra 2024, lev na medzinárodnom letisku v Pchjongjangu

Autor: TASR/AP-Moscow Zoo official telegram channel via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali