“Právna úprava používania jazykov národnostných menšín zabezpečuje dostatočnú úroveň ochrany príslušníkov národnostných menšín v mnohých oblastiach spoločenského života,” konštatuje sa v správe. Jej autori sa odvolávajú na porovnanie členských štátov Európskej únie vo vzťahu k plneniu záväzkov vyplývajúcich z Charty menšinových a regionálnych jazykov.
Z porovnania napríklad vyplýva, že Česká republika chráni dva takéto jazyky, Maďarsko osem, Nemecko sedem, Poľsko pätnásť, Rakúsko šesť. V Luxembursku sa podľa Výboru expertov, ktorý kontroluje implementáciu charty, nepoužívajú žiadne regionálne alebo menšinové jazyky.
Slovensko chráni deväť menšinových jazykov – bulharský, český, chorvátsky, maďarský, nemecký, poľský, rómsky, rusínsky a ukrajinský. Najvyššia úroveň ochrany je garantovaná pre maďarský jazyk. “Vo vzťahu k maďarskému jazyku je potrebné uviesť, že SR poskytuje výrazne vyššiu úroveň ochrany menšinového maďarského jazyka ako Maďarsko jazyku slovenskému,” píše sa v správe.
Materiál tiež hovorí o aplikácii ustanovení zákona o jazykoch národnostných menšín orgánmi verejnej správy. Podľa neho neboli zaznamenané takmer žiadne problémy. “Hlavným problémom v tejto oblasti zostáva nedostatok finančných prostriedkov orgánov verejnej správy potrebných na zabezpečenie plnenia povinností, ktoré im vyplývajú zo zákona o jazykoch menšín,” uvádza sa v správe.
zf