“Aj vzhľadom na zmenenú bezpečnostnú situáciu sme s poľským partnerom otvárali na pôde NATO túto tému a podarilo sa nám ju presadiť. Týmto projektom dôjde k štandardizácii dokumentov a kontrarozviednych činností aliančných krajín. Teší ma, že hneď na začiatku vzbudil tento zámer záujem aj u ďalších krajín. Dnes nás je desať, budúci rok by mali pristúpiť ďalší partneri,“ povedal po podpise Glváč. Záujem participovať na pripravovanom centre prejavilo Nemecko, Taliansko, Česká republika, Maďarsko, Litva, Rumunsko, Chorvátsko a Slovinsko. Budúci rok by mali pristúpiť aj Veľká Británia, Spojené štáty americké, Francúzsko a ďalšie krajiny NATO.
Severoatlantickej aliancii doteraz takéto centrum chýbalo. “Myšlienka vytvorenia takejto inštitúcie je opodstatnená, včasná a predvídavá. Sme pripravení prijať zodpovednosť za vytvorenie adekvátnych podmienok pre vzdelávanie a výcvikové aktivity v tomto ohľade. Centrum výcviku Lešť bude pre svoj veľký potenciál a kapacitu významným príspevkom našej účasti v Aliančnom Centre výnimočnosti pre kontrarozviedku,” dodal šéf rezortu obrany.
Centrum výnimočnosti má pomôcť čeliť hybridným hrozbám. Vybudovanie zároveň zapadá do zámeru NATO zlepšiť spravodajstvo, ktoré je predpokladom rýchleho a adekvátneho rozhodovania.