Bratislava 12. februára 2015 (HSP/Foto:TASR)
Nápor listov na okresných úradoch
Ak vypukne vojna vyše 12.000 slovenských mužov nechce ísť bojovať. Nechcú držať zbraň a zabíjať ľudí, informuje teraz.sk, ktorý sa odvoláva na denník PRAVDA.
Ešte v januári okresné úrady v sídle krajských miest muži, ktorí by mohli byť odvedení, zahĺtili listami. V týchto listoch odmietajú nastúpiť do mimoriadnej služby. S takýmto náporom sa úrady ešte nestretli.
Po zrušení základnej vojenskej služby platí branná povinnosť, t.j. že počas vojny alebo vojnového stavu sa muži, ktorým to stanovuje zákon, musia podrobiť odvodu. Tento zákon sa týka tých, ktorí v roku vyhlásenia mimoriadnej služby dovŕšili 19 rokov a majú na Slovensku trvalý pobyt.
Sú dôvody, pre ktoré môžu muži na ktorých sa vzťahuje branná povinnosť, službu odmietnuť a to z osobných alebo náboženských dôvodov. Tie skutočnosti však musia úradom oznámiť v čase bezpečnosti, nie bezprostredne pred vypuknutím vojny. Táto možnosť sa naskytá len v januári každého kalendárneho roku. Tu tisícky mužov nazaváhali a na úrady sa skutočne obrátili.
Ako uvádza portál teraz.sk, denník Pravda oslovil krízové riadenia, ktoré sídlia na okresných úradoch v krajských mestách. Pýtal sa ich, koľko žiadostí občanov riešili počas januára. V Bratislave aj v Nitre okolo 1.600, v Trenčíne asi 1.800, v Trnave okolo 1.000, v Žiline 1.260, v Banskej Bystrici 1.200, v Prešove 2.100 a Košice približne 1.540. Tieto čísla nemusí byť konečné. Vyhlásenia o odmietnutí mimoriadnej služby, stále prichádzajú. Občania posielali v niektorých prípadoch na nesprávne úrady.
O možnosti vyhnúť sa odvodom v prípade, že na Slovensku vznikne krízová situácia, napríklad kvôli eskalácii ukrajinského konfliktu sme informovali ešte v januári, keď sa dal tento právny úkon ešte uskutočniť. Pôvodný článok si môžete prečítať tu.
Informácie priniesol portál teraz.sk, ktorý sa odvoláva na denník Pravda. Denník Pravda sa téme venuje na štvrtej strane v článku s názvom: “Tisícky mužov sa obrátili na úrady. Nechcú bojovať”.
ml