Nitra 3. augusta 2017 (HSP/Foto: Slavica a ER)
Svet sa pomaly, ale isto stavia na hlavu. Staré dobré tradície a zvyky sa vyhlasujú za kacírstvo. Tradičnú rodinu „prerábajú“ na registrované partnerstvo. Kresťanskú Európu a slovanské krajiny zaplavujú moslimovia. Sme na okraji priepasti?
Určite sme na okraji… Jedným z východísk, možno už iba jediným, zostáva návrat k našim koreňom, prameňom, začiatkom, hodnotám. Drvivá väčšina z nás už aj zabudla, že sú nejakí Slovania… Hrajú sa na Európanov, občanov sveta, svetobežníkov, globalistov. Niektorí si ešte pamätajú na to, že sú Slováci, ale to, že sú aj Slovania – je to už z iného „filmu“…
Slovanské, predkresťanské ponímanie sveta bolo stáročia potláčané nielen štátnou mocou, ale, povedzme, aj inými silami… Slovanské tradície a zvyky, obrady a folklór boli takmer zničené. Preto je v súčasnosti veľmi ťažké znovu obnoviť slovanské ponímanie sveta, vrátiť sa k našim koreňom a tradíciám, zachrániť sa a zachrániť svoju zem v tejto vystresovanej, uponáhľanej, nebezpečnej a nebezpečnej dobe…
Niektorí však nezabudli, že sú Slovania a snažia sa obnoviť slovanské tradície a kultúru, napraviť prepísanú, preškrtanú, prekrútenú a takmer zničenú slovanskú históriu, obnoviť priateľstvo medzi slovanskými národmi, aby spolu sa postarali o svoje obrodenie a z mŕtvychvstanie.
Jednými z nich sú členovia slovanského občianskeho združenia Slavica /Nitra/. Čo všetko robia, aby obnovili slovanskú kultúru a tradície? O tom sme sa porozprávali s predsedom Slavice Milošom Zverinom a tajomníčkou združenia Alenou Zverinovou. Obaja zastupovali Slovensko na nedávnom jubilejnom Všeslovanskom zjazde v Moskve a Miloš Zverina bol dokonca vedúcim dosť početnej slovenskej delegácie…
„Naše občianske združenie Slavica so sídlom v staroslávnej Nitre, významnom centre stredoeurópskych Slovienov, vzniklo s cieľom propagovať slovanskú vzájomnosť a spoluprácu Slovanov v oblasti kultúry, umenia, folklóru a ľudovej tvorby, tradícií a duchovného dedičstva. Pracujeme na tom spolu s našimi členmi, dobrovoľníkmi a partnermi, organizujeme rôzne slovanské projekty a podujatia. Prostredníctvom týchto aktivít sa snažíme spopularizovať tému slovanstva a Slovanov, ich dôležité a nezastupiteľné miesto v dejinách Európy a Sveta, ich vklad do kultúrneho a duchovného dedičstva svetovej civilizácie. Okrem toho má združenie Slavica za cieľ spájať všetkých jednotlivcov a organizácie, ktoré majú úprimnú snahu o slovanskú vzájomnosť a spoluprácu Slovanov, či už ide o starovercov, rodovercov, kresťanov, ateistov alebo hodnotovo inak zameraných jednotlivcov alebo skupiny“, vysvetlil Miloš Zverina.
Ak sa nemýlim, vašim najvýznamnejším projektom sú Dni Slovanov?
„Áno, tým najvýznamnejším je projekt Dni Slovanov, ktorého cieľom je pravidelné stretávanie sa vyslaných zástupcov slovanských národov. Obsahom projektu je hlavne propagácia myšlienky slovanskej vzájomnosti a spolupráce, podpora kultúrnej výmeny a vzájomnej informovanosti medzi krajinami a národmi slovanského sveta, propagácia ľudovej kultúry, umenia, tradícií slovanských národov, organizovanie medzinárodných popularizačných konferencií a seminárov zameraných na problematiku Slovanov, ich dejín, etnografie, geografie, jazykov a kultúry,“ povedala Alena Zverinová.
Jedným z najpopulárnejších podujatí, ktorí organizuje Slavica, je akcia s prakticky rovnomenným názvom Slavica Festival, ktorá už má svoju zaujímavú históriu…
„Je to medzinárodný folklórny festival, ktorý organizujeme pravidelne od roku 2009. V tomto roku sa konal 9. ročník tohto festivalu, takže budúci rok budeme mať menšie jubileum. Zúčastňujú sa na ňom folklórne súbory z bratských slovanských krajín. V doterajších ročníkoch sa u nás vystriedali folklórne súbory z Ruska, Bieloruska, Ukrajiny, Poľska, Česka, Moravy, Slovenska, Chorvátska, Srbska, Slovinska, Macedónska a Bulharska. Každoročne je to od 150 do 250 účinkujúcich folkloristov,“ prezradil Miloš Zverina.
Každoročne organizujete niekoľko významných konferencií o slovanstve. Ktoré z nich sú tie najzaujímavejšie a najpopulárnejšie?
„Predovšetkým je to Fórum Slavica. Je to taktiež jedno zo sprievodných podujatí akcie Dni Slovanov. Je to medzinárodná popularizačná konferencia, organizovaná pod zjednocujúcim názvom Fórum Slavica. Doterajšie konferencie boli vždy venované určitej téme, ako napríklad Slovania: Téma aktuálna, Cyril a Metod, Slovo a písmo Slovanov, Štúr a slovanstvo alebo Symbol a ornament v živote Slovanov. Z každej doteraz uskutočnenej konferencie vydáva naše združenie Zborník príspevkov. Ďalej je to konferencia Pôvodná kultúra Slovanov. Tento formát konferencie realizujeme od roku 2016. Jej cieľom je priblížiť účastníkom konferencie zaujímavé témy, ktoré sú venované najstarším dejinám a letopisom Slovanov, svetoponímaniu, staroslovienskému písomníctvu, telesnej kultúre, zvykom a tradíciám. Môžeme spomenúť aj okrúhle stoly pod názvom Slovienska Veča, ktoré organizujeme od r. 2015 a ktorých cieľom je diskusia a hľadanie prienikov na spoluprácu medzi organizáciami a jednotlivcami zaoberajúcimi sa všeslovanským hnutím a slovanstvom na Slovensku,“ porozprávala Alena Zverinová.
Na Slovensku sa už niekoľko rokov tešia na návštevy ruských motorkárov Nočných vlkov. Slavica je najvýznamnejším partnerom Nočných vlkov u nás a pomáha im nielen na slovenských cestách, ale aj po celej Európe. Organizujete taktiež veľa spoločných podujatí, ako aj cesty ruských a európskych motorkárov po slovanských krajinách.
„Robíme to v rámci projektu Slovanský svet (Cesty slovanskej družby), ktorý sme rozbehli vlani. Je to symbolická motorkárska jazda naprieč slovanskými krajinami, ktorej cieľom je propagácia slovanskej vzájomnosti a spolupráce slovanských národov. V rámci jednotlivých zastávok v jednotlivých krajinách účastníci sadia lipy slovanskej vzájomnosti. To je spojené s kultúrnym programom za účasti folklórnych súborov a predstaviteľov samosprávy. Viac o projekte je na www.slovanskysvet.slavica.sk,“ pripomenul Miloš Zverina.
Mnohí Slováci majú aj historické knihy, ktoré vydala Slavica. Sú to vlastne vzácne knihy o histórii slovanstva, ktoré iba ťažko zoženiete v inej krajine EÚ.
„Občianske združenie Slavica sa v rámci svojich aktivít prirodzene venuje aj publikačnej činnosti. Vo svojej edícii pod názvom BIBLIOTEKA SLAVICA sme vydali päť Zborníkov z vyššie spomínaných medzinárodných konferencií Fórum Slavica, realizujeme vydanie deväťdielneho Atlasu slovenských kaštieľov a kúrií – projekt www.atlaskastielov.slavica.sk. Okrem toho sme doteraz vydali tieto knižné tituly o histórii slovanstva a naše kultúre: Slovanstvo a svet budúcnosti, Kráľovstvo Slovanov, Skazky národa Slovanov, Starodávna minulosť kozáctva, Bystvor, Škola slovenského ornamentu,“ uviedla Alena Zverinová.
Najnovším vašim projektom, ak sa nemýlim, je dokonca internetová televízia?
„Je to ozaj nový projekt. Vytvárame mediálny informačný portál Slavica.tv, kde budú uverejňované predovšetkým videozáznamy z konferencií, seminárov a prednášok, z významných kultúrno-spoločenských udalostí a ciest po slovanskom svete – kultúra, cestovanie, vzdelávanie, folklór, ľudové remeslá a pod. Pripravovaný portál bude v sebe zahŕňať internetovú televíziu, ktorá sa bude postupom času transformovať na káblovú televíziu, e-časopis PlanetaSlavica, prezentácii na sociálnej sieti Slavica na Facebooku, partnerské média, fotogalérie, videoarchív a pod.,“ vysvettlil Miloš Zverina.
Eugen Rusnák
Pokračovanie rozhovoru si budete môcť prečítať už zajtra.