Dňa 5. októbra si Rudolf Steigauf vypočul rozsudok, ktorým ho sudca revúckeho okresného súdu Marián Török odsúdil na 40 mesiacov nepodmienečne. V rozhlasovej relácii „Bez cenzúry“ rádia Slobodný vysielač ozrejmili Steigauf a právnik Roman Ruhig dôvod trestného stíhania. Samotnému pojednávaniu predchádzal trestný rozkaz sudcu, v ktorom bola stanovená podmienka dva roky. Steigauf však podal voči trestnému rozkazu odpor, čo následne viedlo k nepodmienečnému trestu.
Podnecovanie k obmedzovaniu pasívneho volebného práva
Steigauf ešte v auguste 2015 uverejnil na sociálnej sieti status: „Zákaz činnosti maďarských politických strán na Slovensku! Je nemysliteľné, aby v slovenskom parlamente rozhodovali o Slovákoch príslušníci maďarskej menšiny. Vari Slováci sedia v maďarskom parlamente? Ústavným zákonom zastaviť činnosť maďarských politických strán a odstrániť krivdy páchané na Slovákoch v južnej časti Slovenska. Na stráž!“ Status zdieľalo podľa zverejnených informácií 42 ľudí. Následne v septembri sa status objavil aj na facebookovom profile Nezávislé Slovensko, kde ho zdieľalo 44 užívateľov. Či išlo o rovnakých ľudí, ktorí status zdieľali alebo iných, zápisnica z hlavného pojednávania už nešpecifikuje.
Sudca teda rozhodol, že Steigauf je na základe uvedeného statusu vinný z podnecovania k obmedzovaniu pasívneho volebného práva občanov SR pre ich príslušnosť k maďarskej národnostnej menšine návrhom na prijatie ústavného zákona.
Podnecovanie k obmedzovaniu práva na súkromie, práva na nedotknuteľnosť obydlia…
Druhým bodom pojednávania bol status z marca 2015, ktorý uvádzal: „Cigáni sú nadpočet pre slovenský rozpočet. Mylne sa domnievajú niektoré jedince, že chcem vyvraždiť cigánske etnikum! Celkom postačí legislatívne upraviť niekoľko zákonov, aby neboli financovaní za nič a za príslušnosť k cigánskemu etniku. Cigánska reforma? Ani cent zadarmo! Zrušiť funkciu splnomocnenca vlády pre cigánsku menšinu, okamžite pozastaviť vyplácanie dávok a všetkých ďalších „humánnych“ príspevkov, nedať ani cent osobám, ktoré neprispievajú do štátnej pokladne, nedať ani cent osobám, ktoré neplatia dane a odvody, neplatiť na nezodpovedné rozmnožovanie, neplatiť na plodenie detí deťmi a príbuznými, naplatiť za príslušnosť k cigánskemu etniku, neplatiť za chodenie do školy, odobrať právo voliť a byť volený analfabetom, neplatičom daní a odvodov, žiadne stavanie domov zadarmo, odstránenie cigánskych osád a na cudzích pozemkoch a obydlí bez stavebného povolenia, segregácia detí od mentálne zaostalých, špinavých a chorých, ochrana životov, zdravia a majetku Slovákov oddelením agresívnych, zaostalých a primitívnych tlúp, eliminovať činnosť pseudohumánnych organizácii a zastaviť ich činnosť v súvislosti so spravovaním štátu ohľadne cigánskeho etnika, tvrdé trestné postihy a zamedzenie plodeniu detí deťmi a príbuznými. Nulová tolerancia! Nulová falošná humanita! Nulová diskriminácia Slovákov! Pravda! Rovnoprávnosť! Spravodlivosť! Stop Slovensku ako výchovnému ústavu cigánskemu.“
Text podľa zápisnice z hlavného pojednávania videlo približne 50 užívateľov sociálnej siete Facebook. Súd rozhodol, že Steigaufen týmto statusom podnecoval k obmedzovaniu práva na súkromie, práva na nedotknuteľnosť obydlia, práva na osobnú slobodu a práva na ľudskú dôstojnosť občanov SR pre ich príslušnosť k rómskej menšine.
Súd sa zaoberal pre podobné podnecovanie a hanenie rómskej menšiny ešte ďalšími dvoma statusmi z mája 2015 a septembra 2015.
Len jedno vyjadrenie
Svoje stanovisko k uvedeným statusom vyjadrilo počas pojednávania ako dôkazný prostriedok aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Ruhig však upozornil, že samotné stredisko vo svojom vyjadrení uvádza, že je jedinou slovenskou inštitúciou pre rovnoprávnosť, t.j. pre posudzovanie dodržiavania zásady rovnakého zaobchádzania podľa antidiskriminačného zákona.
Právnik tiež poukázal na fakt, že bežne sa v trestnom konaní využívajú dva znalecké posudky z dôvodu vyvrátenia domnienky zaujatosti, neodbornosti či subjektívneho pohľadu jednej organizácie. V tomto prípade k takémuto postupu nedošlo, čím boli Ruhiga následne porušené práva Steigaufna.
Ruhig tiež ozrejmil, že uvedené statusy sa dodnes nachádzajú na sociálnej sieti. Poukázal tiež na fakt, že statusy nespochybnili nielen čitatelia ale ani kompetentní sociálnej siete Facebook. „Zaujímavé je na tom to, že ani polícia ani prokurátor sa s týmto nezaoberali,“ dodal.
Extrémizmus?!
Ruhig tiež upozornil na nedávne udalosti, kedy ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská predložila zmeny v Trestnom zákone, ktoré NR SR následne schválila. Podľa Žitňanskej sa zmeny majú stať bičom na takzvaných extrémistov. Zákon kritizovali aj viacerí poslanci NR SR (viac TU a TU).
„Súčasná ministerka sa snaží nejakým spôsobom extrémizmus pomenovať. A snažia sa, možno práve pri Rudovi, vytvoriť taký precedens, že aha ľudia bojte sa. Kto bude písať to, čo sa nám nepáči, tak budete sedieť,“ vysvetlil.
Samotný Steigaufen tiež tvrdí, že ide rozsudok je politickou perzekúciou, keďže je členom Slovenskej ľudovej strany.
Výsledkom vyjadrenia názoru na sociálnej sieti je teda rozsudok 40 mesiacov odňatia slobody. Pre výkon trestu je Steigaufen zaradený do ústavu na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Voči rozhodnutiu súdu však bolo podané odvolanie.