Táto snímka Slnka bola zhotovená 10. októbra 2015 na vlnových dĺžkach 193 nm, ktoré sú pre ľudské oko neviditeľné a sú typické bronzovým sfarbením. Tmavé oblasti v hornej časti Slnka predstavujú koronálnu dieru, kde sa magnetické pole otvára medziplanetárnemu priestoru a vysiela koronálny materiál vysokou rýchlosťou do vesmíru, čím dochádza k javu pod názvom „slnečný vietor“. Ten vytvoril geomagnetickú búrku v blízkosti Zeme, ktorá vyústila do polárnej žiary počas niekoľkých nocí.
V noci 8. októbra 2015 fotograf v nórskom Harstade zachytil tento obraz tancujúcej polárnej žiary. Polárna žiara sa vytvára vtedy, keď rýchlo sa pohybujúci magnetický slnečný materiál dopadá na zemskú magnetosféru. Nabité častice sa dostanú do magnetického poľa Zeme, tie vchádzajú do atmosféry, kde sa brilantne zrazia s molekulami vo vzduchu, a nebeské divadlo je hotové.
“Geomagnetické búrky spôsobené vysokorýchlostným slnečným vetrom nie sú nezvyčajné,” vraví Leila Maysová, astrofyzička na Goddard Space Flight Center v Greenbelte, štát Maryland. “Tieto rýchle prúdy sú vlastne najčastejšou príčinou geomagnetických búrok, ktoré vytvárajú polárnu žiaru,” dodáva.
Polárna žiara vie na oblohe vytvoriť nádherné obrazy, ktoré si môžete pozrieť tu: