Skutočný Dracula: Vlad Napichovač ako obávaný protiturecký bojovník z Rádu Draka

❚❚

Svet 21. októbra 2017 (HSP/Foto:HSP)

 

Vlad III. zvaný Dracula ako jeden z mála európskych vládcov dokázal odolávať niekoľkonásobnej presile mohamedánskych osmanských turkov a tým chrániť Európu. 

Tento portrét Vlada III. namaľovaný na začiatku 16. storočia visí v múzeu na zámku Ambras v rakúskom Innsbrucku

Len niekoľko mien vrhlo viac hrôzy do ľudského srdca ako Dracula. Legendárny upír, ktorého v roku 1897 vytvoril Bram Stoker vo svojom románe s rovnakým názvom, inšpiroval nespočetné hororové filmy, televízne relácie a iné príbehy o krvilačných upíroch. Hoci Dracula je čisto fiktívnym stvorením, Stoker pomenoval jeho neslávny charakter po skutočnej osobe, ktorá je tiež spojená s krvou: Vlad III., princ z Valašska alebo – ako je lepšie známy – Vlad Napichovač. Morbídna prezývka je dôkazom obľúbeného spôsobu valašského kniežaťa ako nakladal s nepriateľmi. Ale okrem toho, že majú rovnaké meno, dvaja Draculovia nemajú veľa spoločného, tvrdia historici, ktorí študovali spojenie medzi Stokerovým upírom a Vladom III.

.

 

Skutočný Dracula

.

Väčšinou sa uvádza, že Vlad III. sa narodil v roku 1431 v dnešnej Transylvánii, centrálnom regióne súčasného Rumunska. Avšak spojenie medzi Vladom Napichovačom a Transylvániou je slabé, ako tvrdí Florin Curta, profesor stredovekej histórie a archeológie na univerzite na Floride. “Dracula je spojený s Transylvániou, ale skutočný historický Dracula – Vlad III. – nikdy nič nevlastnil v Transylvánii,” uviedol Curta pre Live Science.

Hrad Bran, moderná turistická atrakcia v Transylvánii, ktorá je často označovaná ako Draculov hrad, nebola nikdy sídlom valašského kniežaťa, dodal. “Pretože hrad je v horách v tohoto hmlistého kraja a vyzerá strašidelne, je to presne to, čo by bolo možné očakávať od Draculovho hradu,” povedal Curta. “Ale nikdy (Vlad III.) tam nežil.

Otec Vlada III. Vlad II. vlastnil rezidenciu v Sighišoari v Transylvánii, ale nie je isté, že sa tam narodil Vlad III. Je možné, že Vlad Napichovač sa narodil v Târgovişte, ktorý bol vtedajším kráľovským sídlom kniežatstva Valašska, kde bol jeho otec “vojvodom” alebo vládcom. Pre turistov je možné navštíviť jeden hrad, kde Vlad III. určite strávil nejaký čas. Vo veku 12 rokov Vlad III. a jeho brat boli uväznení v Turecku. V roku 2014 archeológovia podľa Smithsonian Magazine zistili pravdepodobnú polohu hradu. Hrad Tokat sa nachádza v severnom Turecku. Je to tajuplné miesto s tajnými tunelmi a žalármi, ktoré sú v súčasnosti obnovené a otvorené pre verejnosť.

Tento obraz “Vlad Napichovač a tureckí vyslanci” od Theodora Amana (1831-1891) má zobrazovať scénu, v ktorej Vlad III. priklincoval turbany týchto osmanských diplomatov na ich hlavy, lebo si ich odmietli dať dole.

 

Rád Draka

.

V roku 1431 uhorský kráľ Žigmund Luxemburský, ktorý sa neskôr stal cisárom Svätej ríše rímskej, priviedol staršieho Vlada II. do rytierskeho rádu – Rádu Draka (Dračieho rádu). Na základe tohto označenia rádu vzniklo Vladovi II. nové priezvisko: Dracul. Názov pochádza zo starého rumunského slova pre draka, “drac”. Jeho syn, Vlad III. bol neskôr známy ako “syn Draculu” alebo, v starom rumunskom, Drăculea, teda Dracula. V modernej rumunčine sa slovo “drac” vzťahuje na ďalšie obávané stvorenie – diabol, povedal Curta.

Podľa knihy “Dracula: Sense and Nonsense” od Elizabeth Miller, v roku 1890 Stoker prečítal knihu o Valašsku a hoci tam nebola zmienka o Vladovi III., Stoker bol zasiahnutý slovom “Dracula”. Vo svojich poznámkach si napísal, že “vo valašskom jazyku to znamená diabol.” Preto je pravdepodobné, že sa Stoker rozhodol pomenovať svoju diabolskú postavu ako Dracula. Teória, že Vlad III. a Dracula boli rovnaká osoba bola vyvinutá a popularizovaná historikmi Radu Florescu a Raymontom T. McNallym vo svojej knihe “In Search of Dracula” z roku 1972. Hoci bola ďaleko od akceptovania všetkými historikmi, táto téza sa ujala vo verejnej mienke ako uviedol The New York Times.

Rád Draka mal jedinečnú úlohu: porážku tureckej resp. osmanskej ríše. Domovské kniežatstvo Vlada II. (a neskôr Vlada III.) sa nachádzalo medzi kresťanskou Európou a moslimskými krajinami Osmanskej ríše a bolo často miestom krvavých bitiek keď osmanské sily prenikali na západ do Európy a kresťanské sily odrážali útoky.

 

Roky zajatia

.

Keď sa bol Vlad II. v roku 1442 stretol s osmanským sultánom Muradom II. zobral aj svojich mladých synov Vlada III. a Radu. Stretnutie však bolo v skutočnosti pascou: Všetci traja boli zatknutí a zadržaní ako rukojemníci. Starší Vlad II. bol prepustený pod podmienkou, že opustí svojich synov. “Sultán držal Vlada III. a jeho brata ako rukojemníkov, aby vydierali ich otca Vlada II. v pokračujúcej vojne medzi Tureckom a Uhorskom,” povedal Miller, historik a emeritný profesor na Memorial University of Newfoundland v Kanade.

V osmanskom zajatí boli Vlad III. a jeho mladší brat vyučovaní vo vede, filozofii a umení. Vlad III. sa stal aj zručným jazdcom a bojovníkom ako tvrdia Radu Florescu a Raymond McNally, emeritní profesori dejín na Bostonskej univerzite, ktorí v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch napísali niekoľko kníh o Vladovi III. – ako aj jeho údajnom spojení so Stokerovým Draculom. “Zaobchádzalo sa s nimi skutočne dobre na tú dobu,” povedal Miller. “Zo stáleho zajatia bol Vlad nepokojný, a zatiaľčo jeho brat sa prispôsobil a prešiel na tureckú stranu, tak Vlad si udržal nepriateľský postoj voči Turkom a myslím, že to bol jeden z jeho motivujúcich faktorov pre jeho boj s Turkami: to že bol nimi zajatý.”

 

Vlad princ

Zatiaľčo Vlad III. a Radu boli v osmanských rukách, Vladov otec bojoval, aby si udržal svoje miesto vojvodcu Valašska, ale tento boj nakoniec prehral. V roku 1447 bol Vlad II. zvrhnutý z pozície vodcu Valašska miestnymi šľachtici (bojarmi) a bol zabitý v močiaroch pri Bălteni na polceste medzi Târgovişte a Bukurešťou v dnešnom Rumunsku. Vladov starší nevlastný brat Mircea bol zabitý spolu s otcom.

Niekoľko rokov po týchto búrlivých udalostiach sa v roku 1448 Vlad III. pokúšal znovu získať sídlo svojho otca od nového vládcu Vladislava II. Podľa Curtyho, jeho prvý pokus v boji o trón sa opieral o vojenskú podporu osmanských guvernérov podunajských miest v severnom Bulharsku. Vlad využil neprítomnosť Vladislava II., ktorý odišiel na Balkán, aby bojoval proti Osmanom pod vedením guvernéra Uhorska Jána Hunyadiho. Vlad III. získal kreslo svojho otca, ale len na krátky čas. Po dvoch mesiacoch bol zvrhnutý keď sa Vladislav II. vrátil a prevzal trón Valašska za pomoci Hunyadiho.

Miesto pobytu Vlada III. v rokoch 1448 až 1456 nie je známe. Vie sa však, že v osmansko-maďarskom konflikte prešiel na druhú stranu, vzdal sa svojich väzieb s osmanskými guvernérmi podunajských miest a získal vojenskú podporu uhorského kráľa Ladislava V. (Pohrobok), ktorý podľa Curtyho nemal rád Vladovho súpera Vladislava II.

Politická a vojenská bitka Vlada III. vrcholila uprostred pádu Konštantínopolu v roku 1453. Po páde boli Osmani schopní napadnúť celú Európu. Vlad, ktorý už upevnil svoju protiosmanskú pozíciu, bol vyhlásený za vojvodu Valašska v roku 1456. Jedným z jeho prvých podniknutých krokov bolo zrušenie ročnej dane osmanskému sultánovi – opatrenie, ktoré predtým zabezpečilo mier medzi Valašskom a Osmanskou ríšou.

Drevorytina z brožúry z roku 1499 zobrazuje Vlada III. medzi úbohými mŕtvolami jeho obetí

 

Vlad Napichovač

.

Na upevnenie vojvodcovskej pozície potreboval Vlad potlačiť neustále konflikty, ktoré historicky prebiehali medzi valašskými bojarmi. Podľa povestí, ktoré sa rozšírili po jeho smrti, Vlad pozval stovky týchto bojarov na banket a – vediac, že by ho napadli – hostí nechal nabodnúť. Toto je len jedna z mnohých podivuhodných udalostí, ktoré Vladovi vyslúžili jeho posmrtnú prezývku – Vlad Napichovač. Podľa Millera je tento príbeh – a podobné – zachytený v dobových dokumentoch z obdobia vlády Vlada III..

“Medzi rokmi 1460 a 1470, hneď po vynájdení kníhtlače, sa mnohé z týchto príbehov o Vladovi šírili ústne, následne sa pozbierali a boli aj vytlačené,” povedal Miller. Či sú tieto príbehy úplne pravdivé alebo výrazne ozdobené, je diskutabilné, dodal Miller. Veď mnohí z tých, ktorí tlačili brožúry boli nepriatelia Vlada III. Niektoré brožúry z tohto obdobia však hovoria skoro presne tie isté hrozné príbehy o Vladovi, čo vedie Millera k tomu, aby veril, že príbehy sú aspoň čiastočne historicky presné. Niektoré z týchto legiend boli tiež zozbierané a publikované v roku 1490 v knihe “Príbeh Dracula”, mníchom, ktorý predstavil Vlada III. ako divokého, ale len vládcu.

Vladovi sa pripisuje napichnutie niekoľko tuctov saských obchodníkov v roku 1456 v Kronstadte (súčasný Brašov, Rumunsko), ktorí sa spojili s bojarmi. Približne v rovnakom období sa skupina osmanských vyslancov stretla s Vladom, ale odmietli si dať dole turbany z náboženských dôvodov. V súlade s týmito dôvodmi Vlad zabezpečil, že turbany im ostanú na hlavách navždy, tým, že im ich dal k hlavám priklincovať.

“Po tom ako Mehmet II. – ktorý dobyl aj Konštantínopol – napadol v roku 1462 Valašsko sa dokázal dostať až do hlavného mesta Valašska Târgovişte, ale našiel ho opustené. A pred mestom našiel telá osmanských vojnových väzňov – všetkých napichnutých,” povedal Curta.

Vladove víťazstvá nad útočiacimi Osmanmi boli oslavované po celom Valašsku, Transylvánii a zvyšku Európy – dokonca aj pápež Pius II. bol nadšený. “Dôvodom, prečo má v Rumunsku pozitívny obraz, je to, že je považovaný za spravodlivého, aj keď veľmi tvrdého panovníka,” povedal Curta.

.

 

Vladova smrť

Krátko po napichnutí osmanských vojnových zajatcov, bol v auguste 1462 Vlad vyhnaný do vyhnanstva v Uhorsku, lebo nebol schopný poraziť svojho mocnejšieho protivníka Mehmeta II. Vlad bol počas svojho exilu niekoľko rokov uväznený, napriek tomu sa vtedy oženil a mal dve deti.

Mladší brat Vlada, Radu, ktorý sa počas pokračujúcich vojenských kampaní spojil s Osmanmi, po uväznení brata prevzal vládu Valašska. Po Raduovej smrti v roku 1475 podporili miestni bojari, ako aj vládcovia niekoľkých neďalekých kniežatstiev, návrat Vlada k moci.

V roku 1476 s podporou moldavského vojvodcu Štefana III. Veľkého (1457-1504) urobil Vlad posledný pokus o získanie pozície vládcu Valašska. Úspešne ukradol trón, ale jeho triumf bol krátkodobý. Neskôr, toho istého roku pri ďalšej bitke s Osmanmi bol Vlad so skupinou vojakov napadnutý a Vlad bol zabitý.

.

Existuje veľa verzií o mieste hrobu Vlada III. Hovorí sa, že bol pochovaný v kláštornom kostole v Snagove, na severnom okraji Bukurešti, podľa vtedajších tradícií. Curta hovorí, že nedávno sa historici začali pýtať, či Vlad mohol byť skutočne pochovaný v kláštore Comana medzi Bukurešťou a Dunajom, ktorý je blízko predpokladaného miesta bitky, v ktorej bol Vlad zabitý.

Jedna vec je istá: na rozdiel od Stokerovho grófa Draculu, Vlad III. určite zomrel. A už len mučivé príbehy z rokov jeho vlády vo Valašsku prenasledujú súčasný svet.

Dodatočná reportáž od Jessie Szalay, Live Science

Doplňujúce zdroje:
Draculova domovská stránka je pokladom informácií, ktoré zostavila Elizabeth Miller, medzinárodne uznávaná expertka na Draculu – v románe aj folklóre.
Plánujete navštíviť staré Draculove strašidlá v Rumunsku? Tu je sprievodca do rodiska Vlada Tepesa.
George Damian, novinár z Rumunska, napísal blog o Rumunsku s príspevkom o Vladovom detstve.

https://www.livescience.com/40843-real-dracula-vlad-the-impaler.html

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

15:20

Libanonské militantné hnutie Hizballáh útočilo v nedeľu na Izrael desiatkami rakiet a bezpilotných lietadiel, pričom cielilo aj na vojenskú základňu na predmestí Tel Avivu. Libanonská armáda zase oznámila, že pri izraelskom útoku na juhu krajiny zahynul jeden z jej vojakov. Izrael sa za tento útok ospravedlnil.

15:05

Brazílska vláda v piatok (22. 11.) neskoro večer zmrazila výdavky, aby dodržala fiškálne pravidlá.

15:02

Izrael po smrti rabína Zviho Kogana opätovne vydal odporúčanie pre svojich občanov, aby cestovali do Spojených arabských emirátov iba v nevyhnutných prípadoch. Tí, ktorí sa v tejto krajine už nachádzajú, by sa mali zdržiavať v bezpečných oblastiach a vyhýbať sa podnikom a miestam spojených s Izraelom a židovskou komunitou.

15:02

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v nedeľu privítala dohodu prijatú na summite COP29 v azerbajdžanskom Baku ako “novú éru spolupráce a financovania v oblasti klímy”.

15:02

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v nedeľu počas návštevy Bejrútu vyzval na okamžité prímerie vo vojne medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh. Tvrdí, že Libanon je na pokraji zrútenia.

14:05

Irán spustil nové centrifúgy na obohacovanie uránu, uviedol v nedeľu predseda parlamentu Mohammad Bagher Ghalibaf. Povedal, že iránske orgány týmto krokom reagovali na nedávne prijatie protiiránskej rezolúcie na zasadnutí Rady guvernérov MAAE.

„Reakcia Iránu je založená na zásade reciprocity, keďže Rada guvernérov MAAE bola zneužitá na nespravodlivé politické účely,“ povedal Ghalibaf. Uvedenie centrifúg na obohacovanie uránu do prevádzky je jedným z krokov potrebných na výrobu jadrovej zbrane.

13:55

Ceny zlata vzrástli v piatok (22. 11.) piaty deň po sebe. Obavy z eskalácie vojny na Ukrajine totiž podporujú bezpečné aktíva.

13:55

Dovolenka na Slovensku sa môže v budúcom roku predražiť. Hoci od budúceho roka bude pre cestovný ruch platiť znížená daň z pridanej hodnoty (DPH), kombinácia vládnych opatrení, ktoré vstúpia do platnosti v roku 2025, môže spôsobiť, že dovolenka na Slovensku by mohla byť drahšia ako doteraz. Myslí si to analytik 365.bank Tomáš Boháček.

13:55

Volkswagen napriek odporu zamestnancov trvá na svojich plánoch týkajúcich sa zatváraní závodov v Nemecku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

“Musíme znížiť naše kapacity a prispôsobiť ich novej realite,” uviedol šéf značky VW Thomas Schäfer v rozhovore pre Welt am Sonntag. Týka sa to závodov na výrobu komponentov aj vozidiel. Na otázku, či by VW mohol zrušiť plány na zatvárania závodov, Schäfer odpovedal: “V súčasnosti to tak nevyzerá.”

13:55

Španielsko pokutovalo Ryanair, EasyJet a ďalšie nízkonákladové aerolínie za neoprávnené poplatky za príručnú batožinu.

13:54

Na Slovensku je tento rok rekordný záujem o prácu, najviac v administratíve. Zamestnávateľom prišlo na zverejnené inzeráty cez pracovný portál Profesia.sk od januára do 17. novembra viac ako štyri milióny reakcií. Vyplýva to z analýzy portálu, ktorý prevádzkuje spoločnosť Alma Career.

13:51

Jeden muž prišiel o život po výbuchu ručného granátu, ku ktorému došlo na sobotnom večierku v chorvátskom meste Knin. Ďalšie štyri osoby utrpeli zranenia. Oznámila to v nedeľu tamojšia polícia.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníčka si fotí mobilným telefónom rozsvietený vianočný stromček na Hlavnom námestí v Bratislave v piatok 22. novembra 2024

Autor: TASR-Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali