Severná Kórea 8. apríl (HSP/RT/Foto:rt.com)
Vôbec nevyzerá, že svet berie vážne obmedzenia jadrovej hrozby
Podľa Michela Chossudovského, riadieteľa Centra pre výskum a globalizáciu a profesora ekonómie na Univerzite v Otawe, mnohí veria, že skutočná hrozba stupňovania nepriateľských akcií v KĽDR – a následne vo svete – nepochádza zo Severnej Kórey, ale od samotných Spojených štátov.
„Len pred niekoľkými týždňami vyšlo najavo, že Pentagon zaviedol tzv. scenár, ktorý mal vystupňovať napätie so Severnou Kóreou. Počas vojnových hier tam vyslal (tzv. nuclear capable planes)… Je to však potrebné chápať v historickom kontexte, pretože hrozby už prebiehajú viac ako pol storočia, čiže od konca kórejskej vojny.”
Chossudovský tiež dodal, že vôbec nevyzerá, že svet berie vážne svoje zámery na obmedzenie jadrovej hrozby, napríklad: „Pri pohľade na americkú jadrovú doktrínu vidieť, že v hodnote 32 miliárd $ zrenovovali jadrové zbrane, tie sa však dajú ťažko potvrdiť hlavnými prostriedkami médií. Za 10 miliariád $ sa zrenovovali taktické jadrové zbrane, ktoré môžu byť vypustené z bombardérov B-2, ktoré sú v súčasnosti nasadené. A potom je tu rozhodnutie senátu, ktoré hovorí, že jadrové zbrane sú neškodné pre okolité civilné obyvateľstvo a môžu byť použité v konvenčom bojisku.”
Keď ho požiadali, aby sa vyjadril aká taktika by mala byť zavedená, aby došlo k odvráteniu súčasnej krízy, Chossudovský povedal, že vidí cestu von, len ak „si ľudia po celom svete, v západných krajinách, uvedomia, že Spojené štáty a NATO sú hrozbou pre globálnu bezpečnosť, a ak chcú viesť preventívne jadrové vojny v akejkoľvek krajine na svete, tak je to len predohra ku globálnej vojne.“
zf