Bratislava 31. mája 2017 (HSP/Foto: Screenshot Facebook TrueFighters)
Zdevastované pamätné tabule začínajú na Slovensku pribúdať ako huby po daždi. Je verejne známe, kto niektoré z tabúľ poškodil či zničil, pretože samotní aktéri sa svojím činom ihneď pochválili na sociálnych sieťach. Medzi podobný prípad patrí aj poškodenie tabule na rodnom dome Jozefa Tisa v Bytči.
Pamätnú tabuľu poškodila skupina TrueFighters v noci z 8. na 9. novembra 2016, kedy na ňu bol nalepený nápis: „V tomto dome sa narodil Jozef Tiso, prezident fašistického slovakštátu, bol spoluzodpovedný za vraždu 70 000 našich spoluobčanov deportovaných do koncentračných táborov.“
Skupina svoj skutok zdôvodnila na sociálnej sieti a pre portál Fičí uviedla: „My na Jozefovi Tisovi nič kontroverzné nevidíme. Existuje veľké množstvo dokumentov a uznávaných historikov, ktorí jasne ukazujú priamu zodpovednosť Jozefa Tisa za deportovanie židovského obyvateľstva zo Slovenska. Že nemal na výber? Doba konanie nediktuje, len núti človeka jasne povedať, na ktorej strane stojí.“
Aj menovaný portál v článku o skupine poukazuje na poškodenie tabule. Uvádza, že „Medzinárodný deň boja proti fašizmu a antisemitizmu si 9. novembra pripomenuli (TrueFighters pozn. red.) tak, že prelepili pamätnú tabuľa na rodnom dome Jozefa Tisa v Bytči.“
Kým TrueFighters píšu na sociálnej sieti len o symbolickom prelepení tabule, polícia v priebehu vyšetrovania skutok klasifikovala ako trestný čin Poškodzovanie cudzej veci podľa § 245 ods. 1 Tr. zákona. Oprava tabule totiž bola vyčíslená na sumu 423,96 EUR.
Zoskupenie TrueFighters
Kto je skupina TrueFighters? Ide o tzv. samozvaných bojovníkov proti mýtom, dezinformáciám, netolerancii a nenávisti v našej spoločnosti. Skupinu tvoria štyria ľudia prezlečení za zvieratá: “Žralok” sa definuje ako predseda intergalaktickej debatnej asociácie, jeho zbraňou majú byť argumenty. Ďalším členom je “Slon”, ktorý má byť hľadačom pravdy, jeho zbrane sú fakty a analýza. Tretím je “Holub”, ktorý sa považuje za kultúrneho partizána a bojuje kultúrou proti nekultúre. Poslednou členkou je “Zebra”, ktorá má byť expertkou na intervenciu a jej zbraňou má byť priama akcia. Práve heslo „priama akcia“ sa spája s ľavicovým extrémizmom.
Zoskupenie TrueFighters od svojho vzniku (prvý príspevok na sociálnej sieti je z 3. novembra 2016) zorganizovalo viacero podujatí a besied, o ktorých informovalo na sociálnej sieti Facebook. V komentároch reaguje skupina na témy, ako napríklad holokaust, Rómovia, utečenci či LGBTI. Problematiky gender sa týkala prednáška, ktorá sa uskutočnila 15. decembra 2016. Hlavným pozvaným diskusie bol Roman Kollárik, ktorý vyštudoval psychológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. „Pracoval v rôznych neziskových organizáciách, dnes sa angažuje v TransFúzii. Jeho identita sa v rôznych momentoch strieda, raz sa cíti ako muž, inokedy ako žena, niekedy ani jedno z uvedených; mužský a ženský rod strieda aj pri komunikácii. Medzi jeho hobby patria seriály, čítanie a vyšívanie,“ “lákala” skupina na diskusiu.
Medzi ďalšie aktivity členov skupiny patrilo aj hliadkovanie vo vlaku na trati Kysak – Poprad. „Hliadky sme urobili preto, aby dali jasne najavo, že nesúhlasíme ani s hliadkami a ani s nečinnosťou inštitúcií,“ uviedli členovia.
So skupinou sa spája meno ľavicového aktivistu Roberta Mihályho, ktorý bol objednávateľom domény truefigters.sk približne týždeň pred poškodením tabule. Podľa medializovaných informácií mal Mihály do činenia s políciou už niekoľkokrát, pretože opakovane svojimi vyjadreniami a skutkami balansuje na hrane zákona pri narážkach práve na hanobenie slovenského národa. Samotný Mihály je zároveň členom skupiny TrueFigters avšak tvrdí, že mená ostatných členov – študentov – nepozná. Svoju účasť na poškodení tabule poprel.
Vypočúvanie známych členov akademickej obce
Vyšetrovanie nabralo také rozmery, že v súvislosti s činom vo veci poškodzovania cudzej veci boli vypočutí aj členovia akademickej obce Univerzity Komenského v Bratislave.
Jedným z vypočutých bol profesor Jozef Bátora. Známemu politológovi nie je známe, či projekt TrueFighters je projektom študentov Filozofickej fakulty UK, avšak nevie to vylúčiť. Napriek uvedenému poskytol dvom mladým ľuďom, ktorých nepoznal rozhovor o Európskej únii a následne sa jedným z nich v maske žraloka odfotografoval. Profesor tiež tvrdí, že aktivity skupiny nepozná a nepozná ani jej členov.
Vo veci vypovedal aj profesor Martin Slobodník, prodekan pre rozvoj fakulty a informačné technológie. Slobodník si je vedomí, že TrueFighters projektom študentov Filozofickej fakulty UK a zároveň ide o medzinárodný projekt. Samotné aktivity skupiny boli ním, ako administrátorom facebookovej stránky FF UK, zdieľané. On členov skupiny tiež údajne nepozná. Pozná však koordinátorku projektu Máriu Gajarskú, ktorá podľa webu univerzity pracuje na Referáte zahraničných stykov. Tá zatiaľ vypočutá nebola. Profesor sa podľa našich informácií s Mihálym osobne nepozná, avšak je si vedomý, že ide o študenta FF UK, ktorý je členom akademického senátu.
Vzhľadom na uvedené sa teda natískajú viaceré otázky: Ktorá zahraničná organizácia stoji v pozadí projektu TrueFighters, ktorý koordinuje zamestnankyňa UK? Kto koncipoval program činnosti TrueFighters? Odkiaľ plynie tok financií na činnosť skupiny?
Šírenie filozofie za peniaze daňových poplatníkov?
Facebokový profil FF UK zdieľal od 4. novembra do 11. decembra viac ako 15 príspevkov menovanej skupiny (zaujímavá je časová zhoda, kedy 12. decembra bol na jednu z katedier FF – Katedra filozofie a dejín filozofie – zaslaný mail, aby k činu, ktorý polícia klasifikovala ako trestný a skupina TrueFighters sa k nemu prihlásila, zaujali stanovisko).
Zdieľanie aktivít TrueFighters na profile FF UK niektorí ostro kritizovali. Jeden z komentujúcich uviedol: „Celý projekt je sám plný demagógie a zjednodušovania. Je to obyčajná prízemná propaganda. A útoky na konkrétnych politikov už sú dobre za hranou. Nech sú akokoľvek opodstatnené, vašu fakultu dotujú všetci daňoví poplatníci, aby filozofiu vyučovala, nie aby jednu filozofiu šírila.“ Ďalšie komentáre si môžete prečítať v samotnom vlákne:
Napriek tomu, že členov skupiny TrueFihgters údajne nikto nepozná, majú títo “neznámi” značnú podporu akademickej obce, keďže mnohé ich príspevky boli zdieľané na sociálnom profile FF a zároveň ich besedy boli organizované vo foajé historickej budovy Univerzity Komenského v Bratislave, takže museli byť schválené niektorým z vedúcich členov univerzity.
Rovní a rovnejší
TrueFighters na sociálnej sieti publikovali svoj posledný príspevok 15. decembra 2016, ďalší bol ešte uverejnený 2. februára tohto roka. Aj v tomto prípade je zaujímavá časová zhoda, kedy práve 15. decembra sa Mihály dozvedel, že ho chce polícia podľa jeho slov „vypočuť pre podozrenie z trestného činu, ktorý súvisí so šírením ľavicového extrémizmu a poškodzovaním cudzieho majetku“. Mihály bol vypočutý začiatkom januára a začiatkom februára sa začalo vypočúvanie členov akademickej obce.
Prípadom sa zaoberalo Obvodné oddelenie Policajného zboru v Bytči. Podľa našich informácií vyšetrovateľ prípadu aktuálne už na oddelení nepracuje. Stíhanie je nateraz pozastavené.
V súvislosti s uvedený prípadom na Univerzite Komenského je potrebné pripomenúť aj študentov Jozefa Repka (študent Trnavskej univerzity) a Veroniku Marcinekovú (študentka Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského). Obaja boli za svoje názory vyjadrené na sociálnej sieti mediálne pranierovaní a univerzitou prešetrovaní. Podľa našich informácií študentku Univerzity Komenského v apríli potrestali pokarhaním. Ako dôvod fakulta uviedla vyvolanie verejného pohoršenia alebo správania sa v rozpore s dobrými mravmi.
Na druhej strane, iná skupina študentov v skupine TrueFihgters sa za svoje skutky a čin, ktorý polícia klasifikovala ako trestný teší “skrytej” podpore niektorých členov akademickej obce, keďže prodekan FF UK poškodenie cudzieho majetku neodsúdil a aj naďalej na sociálnom profile fakulty zdieľal činnosť skupiny TrueFihgters.