Aby sme sa o danej problematike dozvedeli viac, položili sme poslancovi niekoľko otázok.
Vyvodiť dôsledky voči pani Pietruchovej okrem vás už žiadali svojimi interpeláciami poslanec Vašečka a Kvašnička. Ministrovi boli predložené konkrétne argumenty. Prečo podľa Vás k vyvodeniu dôsledkov dosiaľ nedošlo?
To je otázka na pána ministra, a jeho odpoveď ma skutočne zaujíma. Pán minister v odpovedi kolegovi poslancovi Vašečkovi uviedol, že predbežne otázku vo veci pôsobnosti pani Pietruchovej ponecháva otvorenú “až do vyjadrenia sa služobného úradu ministerstva v danej záležitosti”. Keďže vyjadrenie služobného úradu doteraz nie je známe, (a to trvá už piaty mesiac od odpovede pána ministra Richtera) opätovne žiadam ministra, aby toto stanovisko zverejnil, aby sa verejnosť dozvedela, aké dôsledky voči pani Pietruchovej boli vyvodené, prípadne z akých dôvodov vyvodené neboli. Pýtam sa ho aj na to, či bola vykonaná kontrola toho, ako pani Pietruchová dodržiava zákon o princípoch štátnej služby č.400/2009, najmä princípy profesionality, nestrannosti a etiky.
Hovorca ministerstva operoval argumentom, že pani Pietruchová organizovala podanie trestného oznámenia vo voľnom čase, čo si o takomto názore myslíte?
Hovorca ministerstva Etický kódex V zmysle čl. 3 ods. 6 Etického kódexu štátneho zamestnanca je zamestnanec povinný zdržať sa činnosti, ktorá poškodzuje dôveru verejnosti a ministerstva v jeho schopnosť plniť pracovné úlohy nestranne. To, že pani Pietruchová organizovala podanie trestného oznámenia na Konferenciu biskupov Slovenska spochybňuje jej schopnosť plniť svoje pracovné úlohy nestranne, pretože otvorene dáva najavo svoj nepriateľský postoj voči veriacim občanom Slovenskej republiky. Ďalej sa v odseku 4 hovorí, že zamestnanec koná vždy vo verejnom záujme a je povinný zdržať sa konania, ktoré vedie ku konfliktu verejného záujmu s osobným záujmom zamestnanca, jemu blízkych osôb alebo iných fyzických osôb a právnických osôb. Konflikt osobných záujmov p. Pietruchovej je tu zrejmý, nik nemôže tvrdiť že koná nestranne a vo verejnom záujme. Ďalej v čl. 2 ods 1 stojí, že zamestnanec je povinný zdržať sa aj mimo priameho výkonu pracovných povinností, akéhokoľvek správania, ktoré by mohlo narušiť vážnosť štátnej služby alebo výkonu práce vo verejnom záujme. Nuž, tu je priamy rozpor so slovami pána hovorcu, takže mám teraz vážnu pochybnosť, či on sám tento odsek vôbec pozná, jasnejší rozpor tu ani nemôže byť. Nemožno akceptovať, aby štátny úradník beztrestne a opakovane porušoval etický kódex zamestnanca.
Po ocenení za intenzívnu ochranu ľudských práv Human Rights Defender Award pani Pietruchová uviedla: “Beriem to ako ocenenie práce všetkých tých žien a mužov, ktorí sa zasadzujú za presadzovanie rodovej rovnosti, za ľudské práva a budovanie tolerantnejšej spoločnosti.” Aký je Váš názor na tolerantnosť zo strany pani Pietruchovej, zdá sa, že je myslená jednostranne?
Otvoreným urážaním veriacich ťažko pani Pietruchová vybuduje tolerantnejšiu spoločnosť. Takýto prístup sa nedá ani pri najlepšej vôli nazvať tolerantným. Neupieram pani Pietruchovej právo na jej názor, ale to jej nedáva právo urážať druhých. Opäť musím povedať, že nemožno akceptovať, aby štátny úradník šíril náboženské rozbroje a dokonca k tomu podnecoval ďalších občanov našej krajiny. Ani nemožno prijímať, aby pani Pietruchová aktívne agitovala proti katolíckej Cirkvi, ani žiadnej inej náboženskej skupine.
Medzinárodná cena Women of Courage je od roku 2007 udeľovaná americkým rezort diplomacie ženám za mimoriadnu odvahu pri presadzovaní ľudských práv, presadzovaní rovnosti žien a sociálneho pokroku. Máte vy kandidáta na takúto cenu?
Áno. Ja by som na takúto cenu navrhol pani Annu Záborskú. Svojou prácou v parlamente EÚ preukázala, že jej záleží na skutočnom dodržiavaní ľudských práv a nechce pripustiť aby dochádzalo k prekrúcaniu pochopenia samotnej podstaty týchto pojmov. Je autorkou iniciatívy “Jeden z nás” pod ktorú sa podpísalo viac ako milión občanov EÚ a jej cieľom je dosiahnuť, aby európske politiky rešpektovali hodnotu ľudského života od počiatku a aby nefinancovali pokusy na ľudských embryách, ani podporu vykonávania umelých potratov. V takomto zmysle sa angažovali aj proti dokumentu, ktorý v EP predložila pani europoslankyňa Estrela, v ktorom boli požadované viaceré extrémne veci, ako napríklad požiadavka voči vládam členských štátov aby obmedzili práva rodičov na výchovu detí a iné divné veci. Myslím si, že americký rezort diplomacie by si mal všimnúť práve jej odvahu a oceniť ju, lebo v porovnaní s pani Pietruchovou nepropaguje neznášanlivosť medzi obyvateľmi, ani nepôsobí tak, akoby si len vybavovala zadosťučinenie svojim hnevom voči inak zmýšľajúcim ľuďom.
Na konferencii “Ako zaručiť akceptáciu LGBTI ľudí na Slovensku” v Open Gallery uviedla pani Pietruchová, že v oblasti ľudských práv ide Slovensko opačným smerom. Čo si myslíte vy? Ideme skutočne opačným smerom? Ako vnímate vývoj v oblasti ľudských práv na Slovensku?
No, tak to vystihla zrejme nechtiac dosť presne. Medzi základné ľudské práva patrí právo na život, právo na slobodu svedomia, právo na bezpečnosť. Pani Pietruchová ľudí, ktorí pochodovali za tieto hodnoty označila za pedofilov a urážala ich. Čiže aktívne prispieva k tomu, aby v oblasti týchto ľudských práv k zlepšeniu nedošlo. Ďalej uvediem príklad prípravnej skupiny pri Ministerstve zahraničných vecí, ktorá má pod vedením pána ministra Lajčáka pripraviť dokument s názvom Stratégia ľudských práv. Mal by hovoriť o tom, ako ich budeme na Slovensku dodržiavať a čudné je, že už v príprave sú výrazne protežovaní ľudia so zameraniami rôzne okrajových sexuálnych cítení a filozofovaní o rodovej ideológii a ich predstavy sú stavané ako ľudské práva. Zároveň sú tam diskriminovaní ľudia s kresťanským presvedčením, ktorí majú ešte iné predstavy o tom čo je dodržiavanie ľudských práv a chcú ochraňovať aj iné zraniteľné skupiny. Títo sú nepripustení do rozhodovacích procesov, môžu iba s obmedzeniami niečo povedať do diskusie. Toto podľa mňa určite nie je dodržiavanie ľudských práv. Skôr tu ide o protežovanie rôznych homoloby skupiniek a to dosť okato.
ru