Rotherham 5. februára 2015 (HSP/Vesti/Foto:TASR)
Vo Veľkej Británii zverejnili správu o prípade mesta Rotherham. V tomto meste na severe Anglicka bolo znásilnených skoro jeden a pol tisíc detí, pričom v správe sú zahrnuté iba tie prípady, ktoré sa podarilo dokázať. Do zločineckej siete, ktorá unášala, mučila a predávala ľudí sa udajne zaplietli aj predstavitelia vedenia mesta a policajti.
Britská vláda preberá kontrolu nad mestom Rotherham, v ktorom žije asi 260 tisíc obyvateľov (mesto veľké asi ako Košice). V Londýne si myslia, že administratíva tohto mesta sa nevie vyrovnať so svojimi úlohami. Hlavný dôvod nespokojnosti sa viaže na pedofilný škandál obrovských rozmerov.
Odhaduje sa, že v rokoch 1997 až 2013 v Rotherhame bolo znásilnených do 1400 detí a mestská správa, sociálne služby a polícia namiesto toho, aby chránili deti a trestali zločincov, nič neurobili. Za celý ten čas boli odsúdení iba piati pedofili. Informácie o skutočnom rozsahu problému sa mestskí úradníci a policajti snažili zamiesť pod koberec. Preto vládne úrady začali v meste vlastné vyšetrovanie.
“Zistili sme, že mestská správa naďalej popiera problém a neuznáva jeho existenciu, a tak nikoho nenapadlo niečo urobiť”, hovorí autorka správy, koordinátorka britskej vlády v otázkach dodržiavania práva, Louise Casey.
Ukázalo sa, že jednou z príčin nekonania úradov mesta bol strach z obvinenia z rasizmu. Problém spočíval v tom, že na dievčatách, z ktorých najmladšie mali iba 12 rokov, sa ukájali násilníci z miestnej pakistanskej komunity, ktorých sa nebolo možné ani dotknúť, aby sa vyhli konfliktu na národnej úrovni. Nie je vylúčené, že problém nespočíva iba v takomto zvrátenom ponímaní politickej korektnosti. Proti niektorým predstaviteľom mesta a polície sa vedie vyšetrovanie, pretože existujú podozrenia, že boli spolupáchateľmi pri znásilňovaní detí.
Rotherhame sa situácia vyvinula tak, že páchatelia bolí beztrestní a obete sa nemali kam obrátiť, aby sa domohli spravodlivosti. “Predstavitelia mesta vedeli o tom, čo sa deje,” tvrdí jedna z obetí. “Sociálni pracovníci, úradníci zaoberajúci sa ochranou detí, všetci vedeli čo sa tu deje, ale fakty ignorovali. Stretli sme sa viackrát a hovorila som im, že sa bojím, že ma hocikedy zabijú,” tvrdí jedna z obetí.
Správu mesta teraz prevezmú špeciálni predstavitelia centrálnej vlády. Ochrancovia ľudských práv si myslia, že problém je omnoho širší a nie je ohraničený na jedno provinčné mesto.
ad