Podľa zdravotníckeho personálu, ktorý bol svedkom, sa potrat uskutočnil 7. marca tohto roku vo varšavskej Nemocnici sv. Rodiny. Potrat však nedopadol podľa predstáv lekára a vyústil k narodeniu živého 24. týždňového dieťaťa, ktoré ponechali v bolestnej agónii dožiť. Personál dieťaťu nepomohol nijakým spôsobom.
Dieťa prežilo prvý pokus o potrat v piatok 4. marca, po tom, čo matka požila potratovú tabletku. Lekári sa následne rozhodli v nedeľu indukovať predčasný pôrod. Po pôrode nechali plačúce dieťa na stole osamote, pričom mu nepodali ani žiadne anestetiká na tíšenie bolestí. Po asi hodine dieťa skonalo.
Poľská reportérka Anna Wiejaková, ktorá ako prvá o tomto prípade informovala v médiách, povedala: “Plač dieťaťa bol pre personál natoľko traumatický, že povedali, že naň nikdy nezabudnú”.
K incidentu sa priznal jeden z dotknutého zdravotného personálu a kontaktoval jednu z poľských SOS organizácií, ktorá sa zaoberá legálnou ochranou nenarodených detí. Organizáciu žiadal o zachovanie anonymity zo strachu, že stratí prácu “ako bývalý riaditeľ nemocnice, ktorý bol pred vyše rokom prepustený, lebo odmietol vykonať potrat”.
Organizácia následne o prípade informovala políciu a médiá, čo sa následne dostalo aj do zahraničných správ.
Nemocnica trvá na tom, že konali v medziach zákona. Hovorkyňa Dorota Jaslowská-Niemyská povedala, že tehotenské testy ženy, ktorá bola na konci 23.týždňa tehotenstva ukázali, že nenarodené dieťa má Downov syndróm, čo bolo legálným dôvodom k uskutočneniu potratu. Zároveň poznamenala, že nemocnica “rešpektovala dôstojnosť ženy aj nenarodeného dieťaťa” a odmietla poskytnúť bližšie informácie k tomuto prípadu.
V Poľsku je potratová legislatíva prísnejšia, potraty sú obmedzené na prípady postihnutých detí a prípady znásilnení. Tento prípad však opäť rozvíril diskusiu o právnej ochrane pre všetky nenarodené deti, bez ohľadu na zdravotné ťažkosti, či históriu ich počatia.